Marzenie każdego zaawansowanego motocyklisty - HJC IS-17

Opublikowany

Mam tę przyjemność, że jeżdżę już od kilkunastu lat i jeszcze dotąd nie napotkałem tak dobrego kasku jak HJC IS-17. W moim życiu, głównie szosowego motocyklisty, ten model sprawdza się najlepiej. Jest także w bardzo przystępnej cenie, jeśli ktoś chce w swoje koszty włączyć także bezpieczeństwo. W rzeczywistości, nie ma sobie równych wśród kasków do 1000 zł. Tym bardziej, że od razu otrzymujemy na niego gwarancję na 5 lat, choć mogę przyznać, że w ciągu tego okresu ani razu nie miałem z kaskiem najmniejszego problemu.
Po pierwsze, podstawą jest wykonanie IS-17, a więc wysokiej jakości poliwęglan, który zapobiega groźnym skutkom wypadków. Na szczęście nigdy nie miałem okazji przekonać się o jego wytrzymałości na własnej skórze, ale świadomość bezpieczeństwa sprawia, że czuję się o wiele pewniej, pędząc w nim na swoim motocyklu. Szczególnie, że uzyskał on aż 5 gwiazdek w teście SHARP. Aerodynamiczny, opływowy kształt ułatwia jazdę, nie narażając na żadne przykre sytuacje. Kask posiada także bardzo dobry, w pełni sprawny system wentylacji, nadający się najbardziej do jazdy w ciepłym okresie, ponieważ wloty przyjemnie schładzają całą głowę, sprawnie odprowadzając nadmiar gorącego powietrza. W zimę nawiew sprawuje się trochę gorzej, bo mroźne powiew wychładza, o ile nie mam na sobie grubej kominiarki. Doświadczając już wielu kasków mogę też stwierdzić, że hałas produkowany przez HJC IS-17 wcale nie jest taki wielki. Zwykła kominiarka jest w stanie wyizolować większość dźwięków. Ponadto jeśli kask jest dopasowany do głowy, to hałas jest jeszcze mniejszy.

Najważniejszym elementem, jakim jest widoczność na drodze producenci postanowili zająć się jak najlepiej. Kask wyposażony jest w pinlocka, więc skutecznie zabezpiecza przed mgiełką osadzającą się na wizjerze. Blende obsługuje się bardzo łatwo, za pomocą jednego przycisku, który automatycznie wysuwa i chowa filtr. Zdarza się, że nie wysuwa się ona do końca i trzeba dociągać ją ręką, lecz wcale nie jest to częste. Szybka odczuwalnie filtruje promienie UV i poprawia kontrast, nie zniekształcając jednocześnie obrazu. Zauważyłem także, że pochylając się nie mam żadnego problemu z widocznością, co zdarzało się w niektórych modelach. Gdy patrzę na pomiary, nie muszę co chwilę zadzierać głowy, żeby spojrzeć na drogę, a taki stan rzeczy irytował mnie w niektórych kaskach. W dodatku IS-17 jest w pełni przystosowany dla osób noszących okulary. Posiada również bardzo dobry deflektor na nos. W razie potrzeby wyczyszczenia środka, jest on całkowicie wyjmowany. Nie sprawia więc kłopotów z konserwacją. Należy także nadmienić, że kask jest wykonany z dodatkiem włókna SilverCool, zapewniającemu absorpcję wilgoci. Jak na integrala jest dość lekki (1500 g), dlatego nadaje się do celów sportowo-turystycznych.
Uważam, że nie ma lepszego spośród półprofesjonalnych kasków. HJC IS-17 po prostu bije na głowę swoją konkurencję, oferując bardzo dobrą jakość w dobrej cenie. Przez lata nie zawiodłem się na tym kasku i zdecydowanie mogę polecić go każdemu, niezależnie od zaawansowania w jeździe motocyklowej.

Autor