oczydolnegoslaska.pl

Blog ogólnotematyczny

jak przygotować mech do dekoracji
Dom i Ogród Lifestyle

Jak przygotować mech do dekoracji wnętrza?

Mech we wnętrzu to bardzo ciekawa i oryginalna dekoracja. Od bardzo dawna był popularnym tworzywem do robienia przeróżnych stroików, jednak od niedawna stał się elementem aranżacji wnętrz. Mech na ścianie pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale i znacznie wycisza dane pomieszczenie. Przywodzi zapach lasu, staje się wspomnieniem jesiennych grzybobrań i spacerów po lesie.

Mech we wnętrzach

Mech we wnętrzach pomaga stworzyć bardzo ciekawą i oryginalną aranżację danego pomieszczenia. Jest miękki i zachwyca żywym, zielonym kolorem. Doskonale pasuje do wnętrz minimalistycznych, nowoczesnych lub eko. Można z niego wyczarować wszystko. Czasami pojawia się na ścianach, innym razem na podłodze, a jeszcze kiedy indziej dekoruje blaty mebli. Mech jest rośliną prostą i zwykłą, a jednak potrafi bardzo zaskoczyć. Wykorzystanie jego potencjału do dekorowania wnętrz jest bardzo różnorodne. Dodatkowo pojawia się także mech w różnych kolorach, nie zawsze tylko w zieleni.

Mech stabilizowany

Wykorzystując mech do aranżacji, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: jak przygotować mech do dekoracji? Korzysta się co prawda z mchu prawdziwego, ale musi być on specjalnie do tego przystosowany.
Do dekorowania wnętrz nadaje się mech stabilizowany, czyli oczyszczony i specjalnie spreparowany. W trakcie tego procesu wykorzystuje się glicerynę i inne środki konserwujące, które zamiast wody czyszczą mech. Dzięki temu zachowuje on swój kolor i swoją świeżość przez długie lata. Tak przygotowany mech idealnie nadaje się do zdobienia wnętrz.
Jest on idealny dla alergików, nie zbiera kurzu, nie pyli się i nie przyciąga owadów. W trakcie jego użytkowania nie potrzebuje czyszczenia wodą ani innymi preparatami.

Pielęgnacja mchu stabilizowanego

Dekoracje wykonane z mchu są spektakularne i bardzo oryginalne. Warto tez dodać, że nie wymagają one żadnej pielęgnacji. Takiego mchu nie trzeba ani zraszać, ani podlewać, jest on już w stanie utrwalonym i zakonserwowanym.
Zielone obrazy, ściany, dekoracje nie potrzebują żadnej opieki, ponieważ procesy żywotne mchu zostały zatrzymane w danym momencie. Czasami można tylko zdmuchnąć z nich kurz lekkim i chłodnym powiewem suszarki. Najważniejsze jest również, by tak przygotowanego mchu nie wystawiać na zbyt dużą ekspozycję słoneczną. Słońce nienajlepiej wpływa na niego. Producenci dają gwarancję na tego typu produkt od 2 lat aż do 15 lat. Przez cały ten czas dekoracja z mchu może być w idealnym stanie, a jej kolor będzie świeżo zielony.