oczydolnegoslaska.pl

Blog ogólnotematyczny

klatka schodowa w domu
Dom i Ogród Lifestyle

Klatka schodowa w domu – pomieszczenie wizytówka

Klatka schodowa to kręgosłup domu i bardzo ważny element wystroju. Często jest pierwszą przestrzenią, którą napotyka gość zaraz po wejściu. Powinna być przyjemna i funkcjonalna, współgrać ze stylem całego domu i uzupełniać go. Umiejscowienie klatki schodowej jest jedną z pierwszych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu domu.
Pełniąc rolę wizytówki domu, zasługuje na tyle samo uwagi co inne pomieszczenia.
Klatka schodowa w domu to idealne miejsce na nowoczesne tapety lub odrobinę nieoczekiwanego koloru. Nietypowe oświetlenie, unikalne ozdoby, efektowne chodniki to także świetne sposoby na ożywienie tego pomieszczenia.

Usytuowanie klatki schodowej

Powinna być proporcjonalna do reszty domu i znajdować się w zachodniej lub południowej części domu. Nie należy jej budować w narożniku północno-wschodnim, ponieważ uważa się, że klatka schodowa w tym miejscu może prowadzić do strat finansowych.

Kilka zasad

– Zewnętrzną klatkę schodową można zbudować od strony południowo-wschodniej – od wschodu, południowo-zachodniej – od zachodu, północno-zachodniej – od północy i południowo-zachodniej – od południa.

– Schody zawsze powinny zaczynać się od północy i prowadzić na południe lub ze wschodu na zachód.

– Schody muszą być zawsze liczbą nieparzystą.

– Zaleca się, aby drzwi znajdowały się na końcu i na początku klatki schodowej.

– Schody nie powinny stykać się ze ścianami północnymi ani wschodnimi.

– Klatka schodowa nie powinna być widoczna dla gości.

– Uszkodzone schody należy natychmiast naprawić.

– Łazienka i kuchnia nigdy nie powinny być budowane pod schodami. Ten obszar może być używany tylko jako miejsce do przechowywania.

Kolory

Klatka schodowa w domu to na ogół niewielkie pomieszczenie. Aby nie wydawało się zbyt przytłaczające, warto wnieść trochę jasnych kolorów. Mimo, że jest to miejsce podatne na zabrudzenia, zdecydowanie jasne barwy ścian rozświetlą wnętrze i optycznie powiększą. Należy pamiętać aby użyte materiały były odporne na zabrudzenia i szorowanie, łatwe w utrzymaniu.. To znacznie ułatwi utrzymanie czystości.

Funkcjonalność

Dobrze zaprojektowana klatka schodowa to również przestrzeń funkcjonalna. Można tam wygospodarować miejsce do przechowywania książek, zrobić schowek pod schodami na różne przedmioty, miejsce do siedzenia, podziwiania zdjęć lub dzieł sztuki na ścianach. Wszystko zależy od naszej pomysłowości i wielkości pomieszczenia. Umieszczenie roślin i wygodnych poduszek, paru dodatków, uczyni to miejsce bardziej przytulnym.