oczydolnegoslaska.pl

Blog ogólnotematyczny

Taśma dyfuzyjna
Dom i Ogród

Taśma dyfuzyjna – dlaczego warto postawić na ten produkt?

Okna są niezwykle ważnym elementem każdego budynku. Od ich szczelności zależy komfort mieszkańców oraz koszty ogrzewania wnętrz. Dlatego też kluczowe znaczenie ma zadbanie o to, by montaż przeprowadzony został w nowoczesny, skuteczny sposób. W tym celu warto stawiać na specjalistyczne produkty, które stworzone zostały z myślą o szczelnym montażu okien. Jednym z nich jest bez wątpienia taśma dyfuzyjna. Sprawdźmy, czym jest i jakie daje możliwości.

Czym jest taśma dyfuzyjna?

Obecnie, budując lub remontując dom, coraz częściej decydujemy się na montaż okien pasywnych, które powinny minimalizować straty energii cieplnej z wnętrza budynku. Niestety, nawet najwyższej jakości okna, jeśli będą źle zamontowane, mogą stać się miejscem, przez które ucieka ciepło. Co więcej, stanowią również furtkę dla wilgoci i mogą przyczynić się do rozwoju pleśni w pomieszczeniach – nie tylko tych narażonych działanie pary wodnej.

Aby tego uniknąć stosuje się warstwowy montaż okien. Jednym z jego elementów jest taśma dyfuzyjna. Czym jest? Mówiąc najprościej, jest to produkt, który ma postać wstęgi wykonanej z wysokiej jakości pianki poliuretanowej.

Taśma dyfuzyjna nasączona jest różnego rodzaju środkami impregnującymi, które nadają jej odpowiednie właściwości. Może być bowiem całkowicie nieprzepuszczalna i wodoszczelna, może zaś przepuszczać parę wodną i umożliwiać jej odprowadzenie z wnętrza budynku. Na taśmie dyfuzyjnej znajduje się warstwa specjalnego kleju, dzięki któremu doskonale przylega ona do różnego rodzaju materiałów, takich jak PVC, drewno czy beton. Jest również odporna na działanie promieni UV, co jest jej dodatkowym atutem i przedłuża trwałość uszczelnienia okien.

Kiedy warto wykorzystać taśmę dyfuzyjną?

Taśma dyfuzyjna to produkt, który wykorzystywany jest podczas warstwowego montażu okien. Potocznie metodę tę nazywa się również ciepłym montażem. Mówiąc najprościej, polega ona na stosowaniu taśmy dyfuzyjnej, pianki montażowej oraz folii izolacyjnej.

Najczęściej wykorzystywana jest w celu uszczelnienia szczelin dylatacyjnych, które znajdują się pomiędzy ramą ościeżnicy, a wewnętrzną płaszczyzną węgarka. Taśma tego typu zwiększa swoją objętość, dzięki czemu doskonale wnika i wypełnia każdą szczelinę.

Zalety montażu z wykorzystaniem taśm dyfuzyjnych

Ciepły montaż okien, zwany również warstwowym, to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Wśród nich wymienić możemy skuteczność. Zastosowanie taśmy dyfuzyjnej w połączeniu z innymi materiałami izolacyjnymi sprawia, że utrata ciepła z wnętrza budynku jest naprawdę niewielka. Dzięki niej możemy więc cieszyć się pełnią komfortu oraz niższymi kosztami ogrzewania.

Na uwagę zasługuje również fakt, że metoda montażu z wykorzystaniem taśmy dyfuzyjnej wyróżnia się prostotą oraz łatwością wykonania. Instalacja nie jest czasochłonna, co dla wielu osób ma ogromne znaczenie. Taśma dyfuzyjna charakteryzuje się także dużą odpornością. Poza wspomnianym już promieniowaniem UV, jest odporna na działanie wilgoci oraz niskich i wysokich temperatur.

Jak widzisz, taśmy dyfuzyjne to nowoczesny materiał budowlany, dzięki któremu twoje okna mogą być szczelne przez długi czas. Nic więc dziwnego, że warstwowy montaż z ich wykorzystaniem staje się coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem.