oczydolnegoslaska.pl

Blog ogólnotematyczny

detoks sokowy przepisy
Zdrowie

Detoks sokowy – wady i zalety

Detoks sokowy jest coraz częściej wybieranym sposobem na utratę masy ciała. Polega ona na tym, że w następstwie stałych pokarmów spożywa się jedynie soki Pomimo tego, że pełne są one witamin, minerałów i innych dobroczynnych składników, to jednak warto wiedzieć, w jaki sposób stosować detoks sokowy, by sobie nie zaszkodzić.

Detoks sokowy – na czym polega?

Dieta sokowa polega na tym, że wszystkie stałe posiłki zastępuje się sokami na bazie warzyw i owoców. Większość stworzonych planów żywieniowych zabrania spożywania innego rodzaju pokarmów, niemniej jednak niektóre z nich dopuszczają drobne wyjątki.

Detoks sokowy jest doskonałym rozwiązaniem dla tych osób, które chcą utrzymać prawidłową masę ciała. Z racji tego, że podczas jego trwania przyjmuje się zaledwie 6 porcji soku na dobę, spożycie kalorii jest bardzo ograniczone. Dlatego też detoks sokowy to sposób odżywiania, który szczególnie cenią sobie osoby stawiające na zdrowy styl życia. Większość jadłospisów jest wegańska, dlatego też doskonale nadaje się dla osób, które nie przyjmują pokarmów pochodzenia zwierzęcego.

Zalety detoksu sokowego

Jeśli chodzi o detoks sokowy przepisy są naprawdę urozmaicone i zróżnicowane. Dlatego też nie istnieje ryzyko, że ten sposób odżywiania będzie wiązał się z nudą i monotonią. Specjaliści uważają także, że przyjmowanie płynnego pokarmu przyspiesza wchłanianie różnego rodzaju składników odżywczych, a także ma wpływ na sprawy proces trawienia.

Osoby, które decydują się na detoks sokowy z reguły odnotowują po pewnym czasie poprawienie nastroju, zwiększenie kondycji, a także mniejszy poziom zmęczenia. Niemniej jednak, do detoksu sokowego należy odpowiednio się przygotować. Z racji tego, że soki zazwyczaj dostarczają do organizmu niewielką liczbę kalorii, lepiej zrezygnować z intensywnej aktywności fizycznej. Detoks sokowy najlepiej wprowadzać stopniowo – powoli ograniczając liczbę stałych dań i zastępując je posiłkami płynnymi.

W czasie trwania detoksu sokowego układ trawienny jest odciążony. Duża podaż błonnika ma wpływ na pracę jelit. Dieta sokowa bogata jest również w antyoksydanty, które posiadają udowodnione działanie antynowotworowe. Można zauważyć także wzrost odporności, a także oczyszczenie organizmu ze szkodliwych substancji. Jeśli chodzi o detoks sokowy przepisy są praktycznie nieskończone – w tworzeniu nowych kombinacji smakowych ograniczeniem jest tylko wyobraźnia.

Czy detoks sokowy ma wady?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jak każdy sposób odżywiania, także detoks sokowy nie jest pozbawiony wad. Przede wszystkim, jest dieta jest nieodpowiednio skomponowana, może pozbawić organizm wielu cennych składników odżywczych. Stąd już prosta droga do niedoborów i problemów z nimi związanych. Osoby, które są na detoksie sokowym bardzo często narzekają na dręczący je głód. Wszystko dlatego, że soki nie są w stanie dostarczyć do organizmu wystarczającej ilości kalorii. Niektóre osoby mają także tendencję do negatywnego reagowania na detoks sokowy – mogą one odczuwa apatię, osłabienie, a także spowolnienie przemiany materii. To ostatnie może poskutkować efektem jo-jo, którego boi się każda odchudzająca się osoba.