oczydolnegoslaska.pl

Blog ogólnotematyczny

dieta na trądzik
Zdrowie

Jaka dieta na trądzik?

Osoby zmagające się z problemem trądziku zwykle są przekonane, że jego źródeł należy szukać w nieprawidłowym funkcjonowaniu hormonów. Tymczasem lekarze często podkreślają, że winowajcami się także niewłaściwe nawyki żywieniowe. Czy dieta na trądzik może pomóc uporać się z tym problemem? Wiele wskazuje na to, że przetestowanie jej może nieść za sobą szereg korzyści.

Dieta na trądzik – stan skóry i odżywianie

To, co jemy, nigdy nie jest pozbawione wpływu na nasza skórę. Trądzik daje o sobie znać przede wszystkim w czasie oczyszczania organizmu, który chce pozbyć się szkodliwych produktów przemiany materii. Ich ilość nie zawsze jest taka sama i to właśnie sposób, w jaki się odżywiamy, ma na nią największy wpływ. Jeśli dana osoba ma świadomość tego, że ma problem z trądzikiem, a mimo to nie poświęca odpowiedniej uwagi diecie, na efekty nie trzeba czekać zbyt długo. Nie mija wiele czasu, a niewłaściwa dieta na trądzik pobudza do jeszcze intensywnego działania gruczoły łojowe. Te produkują zwiększone ilości sebum i blokują znajdujące się na twarzy pory

Dieta na trądzik – zalecenia

Jeśli zależy nam na cerze, która odznacza się doskonałą kondycją, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, że dieta na trądzik powinna być zrównoważona. Objadanie się nigdy nie jest wskazane, zwraca się jednak uwagę na to, że równie niebezpieczne potrafi być przyjmowanie produktów charakteryzujących się wyjątkowo niską kalorycznością. Jadłospis musi być więc rozbudowany, a przyjmowane posiłki – różnorodne. Jeśli lekarz podejrzewa, że trądzik może być konsekwencją niekorzystnych zmian hormonalnych, warto przeanalizować z nim dietę pod tym kątem. Być może rezygnacja z niektórych składników przyniesie wyjątkowo duże korzyści. Ciekawym przykładem może być w tym kontekście bezglutenowa dieta na trądzik ciesząca się bardzo dużym powodzeniem. Nie można jednak zapominać o tym, że również ona nie jest rozwiązaniem, które sprawdza się bez względu na okoliczności.

Dieta i trądzik – czego nie jeść?

Mówiąc o diecie na trądzik warto mieć na uwadze to, że jesteśmy dziś w stanie wskazać produkty, które mogą okazać się szczególnie groźne dla naszego organizmu. Trudno uciec więc od pytania o to, czego nie powinniśmy jeść. Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście żywność wysoko przetworzona. Pewną ostrożność należy jednak zachować także sięgając po mleko i nabiał oraz słodycze, w tym również czekoladę. Osoby, które zmagają się z trądzikiem, powinny też wystrzegać się soli znanej z tego, że pobudza gruczoły łojowe do intensywnej pracy.