oczydolnegoslaska.pl

Blog ogólnotematyczny

Fotowoltaika dla firm
Dom i Ogród

Fotowoltaika dla firm – czy warto?

Energia słoneczna jest coraz chętniej wykorzystywana na całym świecie – dotyczy to zarówno osób prywatnych i gospodarstw domowych, jak i dużych podmiotów oraz przedsiębiorstw czy organizacji państwowych. Wiele firm dostrzega w zielonej energii swoją szansę na zyskanie oszczędności i przyspieszenie rozwoju, dlatego znacznie częściej niż w latach poprzednich ich właściciele decydują się na skorzystanie z dobrodziejstw fotowoltaiki. Jakie są korzyści, szanse i zagrożenia związane z tą technologią? O tym poniżej.

Energia elektryczna staje się coraz droższa

Fotowoltaika dla firm to rozwiązanie, które opłaca się coraz szerszej rzeszy przedsiębiorców. Ceny energii elektrycznej z każdym kolejnym rokiem idą w górę, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie kosztów prowadzenia działalności. Co ważne podwyżka cen przeważnie dotyczy pory dziennej, więc tym bardziej opłaca się zainstalować panele, które energię wytwarzają tylko wtedy.

Firmy, zarówno te małe, jak i duże przedsiębiorstwa pracują w dzień (oczywiście z wyjątkami), a zatem każda podwyżka taryfy dziennej od razu zwiększa koszty operacyjne. Fotowoltaika jest w takim wypadku doskonałym rozwiązaniem pozwalającym zoptymalizować wydatki.

Panele słoneczne umożliwiają także przedsiębiorcom w pewnym stopniu zyskać niezależność energetyczną. Różnego rodzaju przerwy w dostawie prądu podczas prac modernizacyjnych czy naprawczych zostaną zminimalizowane dzięki zastosowaniu fotowoltaiki.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Kwestie ekonomiczne są naturalnie pierwszym argumentem przemawiającym za wykorzystaniem fotowoltaiki dla firm. Jednak wielu przedsiębiorców upatruje w tej technologii możliwości stworzenia dobrego PR-u dla swojej marki.

Postawienie na fotowoltaikę może w krótkim czasie poprawić renomę przedsiębiorstwa, co często przekłada się na realne korzyści biznesowe. Obecnie większość firm stawia na wspieranie ekologicznych postaw i działań pozytywnie wpływających na środowisko naturalne. Klienci także stają się bardziej świadomi: rezygnują z produktów jednorazowych na rzecz takich, które można wykorzystywać wiele razy, wybierają rozwiązania ekologiczne i chętniej stawiają na marki, które dbają o społeczną odpowiedzialność biznesu.

Młodsi konsumenci także wybierają marki, które kierują się podobnym do ich własnego światopoglądem. Dlatego postawienie na fotowoltaikę dla firm jest doskonałym krokiem dla każdego przedsiębiorcy, myślącego o rozwoju marki, która będzie postrzegana jako nowoczesna.

Opłacalna fotowoltaika dla firm

Koszt budowy funkcjonalnej instalacji fotowoltaicznej dla przedsiębiorstwa nieraz jest znacznie mniejszy niż dla gospodarstwa domowego. Związane jest to z wielkością oraz mocą całego systemu. Im jest on większy, tym koszt w przeliczeniu na jednego kilowata będzie niższy. Przed zdecydowaniem się na montaż paneli należy skontaktować się z fachowcami i dokładnie określić profil energetyczny firmy, aby wybrane rozwiązania w jak najlepszy sposób odpowiadały potrzebom przedsiębiorstwa.