oczydolnegoslaska.pl

Blog ogólnotematyczny

co można zrobić z makramy
Porady

Co można zrobić z makramy?

Akcesoria z makramy są ostatnimi czasy bardzo modne. Stąd też sztuka splatania bawełnianych sznurków stała się wyjątkowo popularna. Osoby, które chciałyby zająć się nią na dobre, powinny wyposażyć się w podstawowe akcesoria, do których można zaliczyć włóczkę, drewniane obręcze, ozdobne elementy, a także ostre nożyczki. Tylko tyle wystarczy, by móc zająć się sztuką makramy.

Co można zrobić z makramy – garść inspiracji

Misternie splecione bawełniane sznurki wyglądają naprawdę efektownie, nic więc dziwnego, że szybko stały się bardzo popularną ozdobą wnętrza. Im bardziej popularna staje się makrama, tym więcej akcesoriów wykonanych przy jej użyciu można znaleźć na rynku. Nikogo już nie dziwią makramowe łapacze snów, firanki czy nawet abażury. Oczywiście, lista przedmiotów, które można wykonać z makramy, jest o wiele dłuższa. Wystarczy tylko odrobina fantazji, by móc stworzyć autorskie, oryginalne rękodzieło.

Łapacz snów z makramy

Osoby zastanawiające się, co można zrobić z makramy, z pewnością chętnie przygotują oryginalny łapacz snów. Jest to amulet, który wywodzi się z indiańskiej kultury. Jego podstawą jest wypleciona ze sznurków gęsta sieć. Oczywiście, obecnie łapacze snów pełnią funkcję przede wszystkim estetyczną. Aby przygotować je przy pomocy bawełnianych sznurków należy zaopatrzyć się w obręcz, która będzie bazą dekoracji. Następnie pozostaje zapleść sznurki w wybrany sposób, aż powstanie efektowna dekoracja. Do łapacza snów można dodać różnego rodzaju kolorowe koraliki oraz zwiewne piórka.

Firanki z makramy

Makrama ostatnimi czasy coraz częściej pojawia się w domowych oknach. Aby przygotować firanki z makramy, trzeba poświęcić sporą ilość wolnego czasu, jednak z pewnością efekt jest tego wart. Długość zaplanowanych sznurków należy dostosować do wysokości, na jakiej zawieszony jest karnisz. Niezwykle ważne jest, aby poszczególne sznurki były równe, co ma wpływ na estetykę efektu końcowego. Firanki z makramy również można udekorować piórkami bądź też koralikami – w zależności od efektu, jaki chce się uzyskać. Tego typu firany doskonale będą wyglądać we wnętrzach urządzonych w stylu boho.

Drobne akcesoria z makramy

Splatanie bawełnianych sznurków może być również doskonałym sposobem na przygotowanie małych, przyjemnych dla oka akcesoriów. Dlatego też osoby zajmujące się sztuką makramy coraz częściej przygotowują z niej breloki, zakładki do książek czy też kwietniki.
Co ciekawe, na rynku znaleźć można także makramowe abażury, które można przymocować do stelażu domowej lampy, zyskując zupełnie nowy, oryginalny sprzęt.

Podsumowując, istnieje mnóstwo odpowiedzi na pytanie, co można zrobić z makramy. Tak naprawdę osoby, które posiadają sporo wprawę w zaplataniu sznurków, mogą z nich przygotować naprawdę wszystko. Nic więc dziwnego, że makramowe dekoracje szturmem podbijają rynek, ciesząc się wciąż ogromną popularnością. Nic nie wskazuje na to, by wkrótce miało się to zmienić. Stąd też dekoracje wykonane z makramy wciąż osiągają zawrotne ceny i schodzą na pniu.