oczydolnegoslaska.pl

Blog ogólnotematyczny

zdrowy sen
Dom i Ogród

Jak zadbać o zdrowy sen?

„Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz” – mówi staropolskie przysłowie. Sen odgrywa bardzo ważną rolę w życiu człowieka. To w jego trakcie organizm regeneruje się psycho-fizycznie. Dlatego warto zadbać o to, by zapewnić sobie wygodne warunki do spania, by obudzić się wypoczętym i bez bólów w plecach itp. Dobrze dobrane łóżko to podstawa. Jakie wybrać? Czym się kierować?

Wymiary łóżka z materacem

Pierwszym aspektem, który decyduje o tym, czy zapewnimy sobie spokojny i zdrowy sen, jest rozmiar mebla. Ważne, by łóżko z materacem nie było zbyt małe. Dlatego należy zwrócić uwagę na powierzchnię użytkową. W przypadku singli komfort zapewni już nawet materac o wymiarach 90 x 200 cm. W sklepie MWM dostępne są tego typu jednoosobowe łóżka z materacem. Takie meble idealnie sprawdzą się w niewielkich sypialniach. Osoby, które cenią wyjątkową wygodę, a jednocześnie mają wystarczającą ilość miejsca w pokoju, powinny rozważyć zakup modelu z przestrzenią do spania o wymiarach 140 x 200 cm.

W przypadku małżeństw sprawdzi się mebel dwuosobowy. Takie łóżko z materacem zaczyna się od wariantów z przestrzenią użytkową 160 x 200 cm, ale specjaliści doradzają wybór mebla obszerniejszego o rozmiarze miejsca do spania 180 x 200 cm.

Wybór materaca

Olbrzymi wpływ na zdrowy sen ma odpowiednio dobrany materac. Produkty tego typu dostępne są w różnych stopniach twardości. To od nich zależy, czy podłoże zapewni idealną amortyzację dla kręgosłupa. Materac nie może być ani zbyt sztywny, ani nadmiernie zapadać się pod ciężarem śpiących osób. Dlatego w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad doborem modelu pod wagę użytkowników. Działa tu zasada mówiąca, że łóżko z materacem twardym polecane jest klientom cięższym, ważącym ok. 80 kg. Z kolei warianty z miękkimi materacami powinni rozważyć użytkownicy, których waga jest dużo mniejsza.

Łóżka z materacami twardymi nie zapadają się za bardzo, dlatego łatwiej osobom ciężkim zachować naturalne, bezpieczne ułożenie kręgosłupa, bez nadmiernego luzowania przestrzeni między dyskami. Jednocześnie w przypadku osób lekkich, będą one zbyt sztywne i nie zagwarantują amortyzacji oraz rozluźnienia mięśni.

Nie tylko waga ma znaczenie w przypadku wyboru idealnego mebla zapewniającego warunki do zdrowego snu. Niektóre choroby czy dolegliwości też są istotne. Użytkownicy cierpiący na problemy z krążeniem nie mogą spać na zbyt twardym posłaniu, które będzie uciskało naczynia krwionośne, z kolei borykający się ze schorzeniami kręgosłupa nie powinni stawiać na łóżko z materacem zbyt miękkim.

Łóżko z materacem dla dwojga o odmiennych potrzebach

Jeśli dla osób ciężkich polecane jest twardsze łóżko, a lekkich miękkie, to jaki wybór sprawdzi się najlepiej w przypadku małżeństw, w których mąż jest dosć ciężki, a żona ma filigranową posturę? Czy któraś strona musi być poszkodowana i dostosować się potrzeby małżonka, rezygnując ze swojego zdrowego snu? Na szczęście nie. W sklepie MWM dostępne są meble z materacami pośrednimi, które stanowią kompromis między wersjami twardymi a miękkimi. W przypadku małżeństw warto wybierać właśnie takie modele, które zapewnia bezpieczne warunki do spania obydwu osobom.