oczydolnegoslaska.pl

Blog ogólnotematyczny

system kominowy do kotła węglowego
Dom i Ogród

Jaki wybrać system kominowy do kotła węglowego?

Systemy kominowe odgrywają bardzo ważną rolę w każdym budynku. O ich wyborze warto zdecydować się już na etapie budowy domu. Każdy odpowiednio dobrany do rodzaju spalanego w kotle paliwa opalowego komin potrafi zapewniać ciepło oraz działać niezawodnie. Jaki system kominowy jest najlepszym wyborem dla budynków ogrzewanych węglem?

System kominowy a bezpieczeństwo użytkowników

Obecnie na rynku wybór systemów kominowych jest bardzo duży. W bogatej ofercie dostępne są z koniny z: cegły, ceramiki oraz stali. Przy doborze odpowiedniej konstrukcji komina warto wziąć pod uwagę:

  • rodzaj posiadanego kotła
  • spalane paliwo
  • sposób zabudowy

Źle dobrany oraz nieprawidłowo użytkowany komin może nie tylko zabrudzić mieszkanie, lecz także doprowadzić do nieszczelności, a co za tym idzie do tragedii. Z kolei dobrze dopasowany system kominowy gwarantuje mieszkańcom długoletnie działanie oraz wysoki poziom bezpieczeństwa.

Niewłaściwie dobrana konstrukcja powoduje także znaczny wzrost zużycia paliwa oraz osadzanie się sadzy. Źle dobrany system kominowy może również w znaczny sposób zaburzać pracę oraz działanie automatyki kotła.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze systemu kominowego?

Zakup systemu kominowego to inwestycja na długie lata która powinna dobrze przemyślana. Jego wybór powinien być uzależniony od tego, jakie paliwo opałowe jest spalane w posiadanym kotle. Trzeba też wziąć pod uwagę to, czy kocioł pracuje na mokro czy na sucho.

Dobrym wyborem są takie systemy kominowe, które charakteryzują się wysoką jakością wykonania oraz prostotą w montażu. Decydując się na wybór takiej konstrukcji kominowej można mieć pewność, że komin będzie sprawnie działał przez wiele lat.

Jaki jest najlepszy wkład kominowy na węgiel?

Temperatura spalin w kominach podłączonych do kotłów na paliwa stałe, tj węgiel jest bardzo wysoka. W tym przypadku nie dochodzi do wychłodzenia spalin do temperatury poniżej punktu rosy. Nie występuje zatem zjawisko kondensacji pary wodnej. 
Taki komin pracuje zatem cały czas i ma zdolność akumulowania ciepła. W takich układach najlepiej sprawdzają się zatem systemy kominowe wykonane z ceramiki.

Przez wielu producentów są one oferowane w atrakcyjnej cenie. Sprawdzonym wyborem są produkty oferowane przez Pekabet – https://pekabet.pl/. Charakteryzują się one tym, ze są wykonane z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu są bardzo trwałe. Ich dużą zaletą jest to, że są szybkie w budowie.

Systemy kominowe z ceramiki wznoszone są z odpowiednio wyprofilowanych kształtek ceramicznych lub kamionkowych o gładkiej powierzchni. Posiadają one bardzo dobrą izolację termiczną. 
Odcinki rur są łączone na zakładkę oraz uszczelniane kitem kwasoodpornym. Dzięki temu kominy te są bardzo trwałe i służą niezawodnie przez długie lata.