oczydolnegoslaska.pl

Blog ogólnotematyczny

rośliny całoroczne na balkon
Dom i Ogród

Rośliny całoroczne na balkon – jakie wybrać?

Kwiaty, które mogą cały rok przebywać na balkonie stają się coraz bardziej popularne wśród miłośników zieleni. Wszystko dlatego, że coroczne kupowanie nowych sadzonek może być nie tylko pracochłonne, ale także – pochłaniać spore ilości pieniędzy. Dlatego warto postawić na rośliny wieloletnie, które z powodzeniem będą rosnąć przez wiele lat. Jakie z nich są warte uwagi?

Rośliny całoroczne na balkon – pelargonie

Pelargonie to kwiaty, które najczęściej można spotkać na balkonach. Nic dziwnego – posiadają one silnie rozgałęzione gałęzie, zielone liście i pełne, piękne kwiaty. Ciekawym wyborem jest również zwisająca pelargonia, która układa się w malownicze wodospady kwiatów.

Miłośnicy pelargonii doceniają fakt, że nie są to rośliny wymagające. Wystarczy posadzić je w skrzynkach i dbać o ich regularne podlewanie. Zimą należy ograniczyć im dostawy wody. Poza sezonem stracą one liście, ale nie trzeba się tym martwić. Wystarczy wczesną wiosną zasilić je nawozem, by w krótkim czasie pojawiły się pierwsze, zielone listki. Pelargonie kwitnąć zaczynają wczesnym latem, a widok ich kwiatów cieszy aż do późnej jesieni. Nic więc dziwnego, że cieszą się tak ogromną popularnością.

Jakie rośliny całoroczne na balkon są popularne?

Wśród miłośników zielonych i ukwieconych balkonów królują także azalie. Można je też spotkać pod nazwą rododendronów. Najczęściej występującym gatunkiem jest wyjątkowo malownicza azalia indyjska – jednak na balkonach można też sadzić azalię japońską. Jest ona nieco mniejsza i wykazuje większą odporność na chłód.

Jeśli chodzi o balkonowe kwiaty o nieco większych rozmiarach to warto zwrócić uwagę na dalie oraz krzewuszkę. Wysokie walory dekoracyjne posiada za to żurawka, która wyróżnia się pięknymi kwiatami i falującymi liśćmi.

Miłośnicy roślin doniczkowych bardzo cenią również różnego rodzaju pnącza. Pierwszą rośliną, która nasuwa się na myśl, kiedy o nich mowa, jest bluszcz. Jest to całoroczna roślina, która nie wymaga zaawansowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Przy minimalnej trosce będzie on cieszył oko bujnymi pędami, które mogą przybierać różne kolory.

Roślina nieco podobna do bluszczu to dzikie wino. Posiada ono bardzo gęste liście, które w porze jesiennej przybierają praktycznie wszystkie kolory tęczy. Trzeba pamiętać o tym, że różnego rodzaju pnącza najlepiej jest chronić przed mrozem, osłaniając je na zimę.

Rośliny całoroczne na balkon – iglaki

Na balkonie doskonale sprawdzą się również wiecznie zielone rośliny. Są one bardzo praktycznym wyborem, ponieważ nie są wymagające, a zdobią balkon przez cały rok. Najczęściej wybierane są te rośliny, które dobrze znoszą chłodniejszą porę roku. Należy do nich między innymi sosna górska, która odporna jest nie tylko na mróz, ale także na zanieczyszczenia i suszę. Warto zwrócić uwagę również na świerk biały, który zachwyca nietypowym kolorem liści. Do popularnych roślin balkonowych należą także różnego rodzaju tuje.

Podsumowując, wybór całorocznych roślin balkonowych jest naprawdę zróżnicowany, dzięki czemu każdy może stworzyć na swoim balkonie ogród według własnych upodobań.