oczydolnegoslaska.pl

Blog ogólnotematyczny

pracownicy produkcji
Praca

Brakuje pracowników produkcji! Jak sobie poradzić z niedoborem rąk do pracy?

Pracownicy produkcji należą do tych najbardziej poszukiwanych przez polskich pracodawców. Paradoksalnie w naszym kraju łatwiej jest znaleźć wysokiej klasy specjalistów, niż osoby bez specjalnych kwalifikacji na stanowiska produkcyjne. To poważny problem, ponieważ wakaty w dziale produkcji zawsze obniżają wydajność przedsiębiorstwa i mają negatywny wpływ na jego konkurencyjność. Co zrobić, gdy na rynku brakuje pracowników produkcji, a trzeba ich pozyskać w możliwie jak najkrótszym czasie? Zebraliśmy najlepsze wskazówki dla pracodawców. 

Pracownicy tymczasowi 

Najlepszą receptą na brak pracowników produkcji jest skorzystanie z oferty agencji pośrednictwa pracy, która specjalizuje się w delegowaniu pracowników tymczasowych. Choć wiele przedsiębiorstw nawet nie rozważa takiego scenariusza, to często jest to optymalne rozwiązanie. 

Pracownicy tymczasowi są pracownikami niewykwalifikowanymi, natomiast na stanowiskach produkcyjnych z reguły wystarczy krótkie przeszkolenie. Niewątpliwą zaletą takich pracowników jest ich dostępność. Gdy kolejne rekrutacje na stanowiska etatowe nie przynoszą żadnych rezultatów, to należy rozważyć właśnie skorzystanie z pracowników tymczasowych.

Na czym to dokładnie polega? W pierwszym kroku znajdujemy agencję pracy, która oferuje usługę delegowania pracowników tymczasowych. Agencja poznaje oczekiwania i potrzeby klienta, następnie kompletuje odpowiednią kadrę, zatrudnia pracowników u siebie i kieruje ich do pracy we wskazanym zakładzie. 

Do najważniejszych zalet tego rozwiązania możemy zaliczyć:

  • dostępność pracowników tymczasowych, co jest olbrzymim atutem z punktu widzenia pracodawców, którzy muszą jak najszybciej zwiększyć moce przerobowe zakładu, 
  • agencja realizuje usługę kompleksowo, przejmując na siebie również kwestie związane ze sprawami kadrowo-płacowymi, transportem, zaspokajaniem potrzeb pracowników etc.,
  • minimalizację kosztów po stronie pracodawcy, który nie musi tworzyć nowych etatów, korzysta natomiast z usługi realizowanej w formule B2B. 

Pracownicy ze Wschodu 

Brak dostatecznej liczby pracowników produkcji zauważamy szczególnie wśród polskich pracowników. O wiele chętniej tego typu zatrudnienie podejmują cudzoziemcy, przede wszystkim pracownicy ze Wschodu (z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii czy Gruzji). 

Problem polega na tym, że istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników ze Wschodu, stąd polscy przedsiębiorcy coraz ostrzej o nich rywalizują – nakręcając w ten sposób spiralę płacową. Aby uniknąć takiego scenariusza najlepiej będzie skorzystać z usługi agencji zatrudnienia, która specjalizuje się w rekrutowaniu pracowników ze Wschodu na ich rodzimych rynkach (czyli jeszcze przed wyemigrowaniem do Polski). 

W ten sposób pracodawca zyskuje bezpośredni dostęp do wartościowych pracowników, nie martwiąc się również sprawami formalnymi związanymi z legalizacją pobytu i pracy cudzoziemców, transportem, wsparciem socjalnym na miejscu czy obsługą kadrowo-płacową. To wszystko spoczywa na barkach agencji. 

Więcej wskazówek, dzięki którym łatwiej pozyskasz pracowników produkcji, znajdziesz w artykule na stronie https://crewforyou.pl/pracownik-produkcji-we-wroclawiu-jak-go-znalezc-gdy-rynek-jest-mocno-przebrany/

Pracowników produkcji warto szukać przez doświadczoną agencję pracy 

Agencje pracy to bardzo cenni partnerzy dla biznesu, który od lat zgłasza poważne trudności z pozyskiwaniem pracowników. Coraz więcej firm decyduje się powierzyć obowiązki rekrutacyjne specjalistom, oszczędzając w ten sposób mnóstwo czasu i nerwów, a przede wszystkim zyskując pewność szybkiego obsadzenia wolnych stanowisk. 

Szukając agencji pracy upewnij się, że ma ona doświadczenie w pozyskiwaniu pracowników produkcji – zarówno etatowych, jak i tymczasowych. Warto także sprawdzić, czy agencja oferuje pośrednictwo w zatrudnianiu pracowników ze Wschodu, wśród których najłatwiej jest znaleźć osoby zainteresowane podjęciem zatrudnienia na linii produkcyjnej, montażowej etc. 

Rekomendowaną agencją pracy we Wrocławiu jest Crew For You. Agencja specjalizuje się w pozyskiwaniu pracowników tymczasowych, pracowników produkcji oraz zatrudnianiu cudzoziemców, oferując przy tym kompleksową obsługę w zakresie m.in. outsourcingu kadrowo-płacowego. 

Z pełną ofertą agencji Crew For You zapoznasz się na stronie https://crewforyou.pl/