oczydolnegoslaska.pl

Blog ogólnotematyczny

Zdrowie

Jak powinna wyglądać opieka nad osobą starszą?

Opiekunami osób starszych zwykle zostają członkowie rodziny czy inni bliscy, choć czasami istnieje też możliwość skorzystania z pomocy doświadczonej pielęgniarki. Opieka nad seniorem wymaga niemałego wysiłku, jednak warto zadbać także o inne kwestie, niż podawanie posiłków, czynności higienizacyjne czy wydzielanie leków. Jakie jeszcze aspekty są istotne w opiece nad osobą starszą?

Trening umysłowy

Z wiekiem mózg zaczyna pracować na zwolnionych obrotach, przez co senior może mieć problemy z zapamiętywaniem, wysławianiem się czy wyrażaniem swoich emocji. Procesu starzenia się komórek nie można zatrzymać, jednak jesteśmy w stanie w pewien sposób go opóźnić. Tutaj z pomocą przychodzi trening umysłowy, czyli swoista gimnastyka dla mózgu. Dobrze, aby senior rozwiązywał krzyżówki lub łamigłówki, a także  – w miarę możliwości – dużo czytał. Jeśli natomiast ma problemy ze wzrokiem, możemy czytać mu na głos, lecz całą procedurę warto urozmaicić, na przykład poprzez zadawanie pytań dotyczących treści książki. Ważne jest również regularne przeprowadzanie rozmów z seniorem. Możemy zadawać mu pytania, które w pewien sposób zmuszają do myślenia. Pomocne mogą okazać się na przykład zdjęcia z lat minionych i wypytywanie, kto jest kim na poszczególnych fotografiach.

Trening fizyczny

Wielu z nas błędnie uważa, że osoby starsze nie powinny ćwiczyć. W rzeczywistości jest dokładnie na odwrót, jednak ćwiczenia muszą być dopasowane do wieku i możliwości seniora. Dobrze, jeśli przynajmniej raz w miesiącu osobę starszą odwiedza doświadczony rehabilitant, który dobierze konkretne aktywności do danej osoby. Do ćwiczeń przyda się materac sportowy, ewentualnie piłki dmuchane, jeśli senior jest we w miarę dobrej formie. Pamiętajmy, że trening fizyczny pomaga zredukować objawy wielu chorób, w tym układu krążenia czy cukrzycy, które często są diagnozowane u osób w starszym wieku. Regularne ćwiczenia są jeszcze ważniejsze, gdy senior boryka się z różnego typu kontuzjami.

Zaangażowanie w obowiązki domowe

Opiekunowie osób starszych bardzo często próbują wyręczać je we wszystkich czynnościach. Tymczasem, jeśli senior jest w miarę sprawny, dobrze jest wyznaczyć mu pewne obowiązki domowe. Możemy poprosić go o pomoc w przygotowaniu posiłku, na przykład pokrojeniu warzyw. Dobrze, jeśli osoba starsza samodzielnie pościeli swoje łóżko czy przygotuje własne rzeczy do prania. Takie małe obowiązki sprawiają, że senior czuje się potrzebny i ma jakiś cel w życiu. Oczywiście, poszczególne aktywności dopasowujemy przede wszystkim do jego stanu zdrowia oraz możliwości. Jeśli senior wyraża chęć pomocy, nie odmawiajmy mu mówiąc, że wszystko zrobimy sami.

Opieka nad seniorem to niezwykle wymagające zadanie, jednak pamiętajmy, że nie sprowadza się wyłącznie do przygotowywania posiłków czy robienia zakupów. Zadbajmy o to, aby starsza osoba, choć już nie tak sprawna jak dotychczas, dbała o siebie i czuła się za coś odpowiedzialna, zwłaszcza jeśli pozostaje na chodzie. Tego typu podejście może w znaczący sposób opóźnić proces starzenia się, wpływając też pozytywnie na samopoczucie.