oczydolnegoslaska.pl

Blog ogólnotematyczny

Krople do oczu
Zdrowie

Krople do oczu ratunkiem przy pracy przy komputerze

Swędzenie, zaczerwienienie, pieczenie oczu pod koniec dnia pracy? Co zrobić, aby oczy się nie męczyły? Jak uniknąć zmęczenia oczu, jeśli korzysta się z komputera? Najczęściej osoby pracujące przy komputerze skarżą się na zmęczenie i efekt suchego oka. Oczywiście najłatwiejszym sposobem na pozbycie się tego problemu jest odpoczynek. Ale co, jeśli w tej chwili nie można przerwać pracy? A może zwykły odpoczynek nie wystarczy? W takiej sytuacji krople do oczu pomogą zwalczyć zmęczenie oczu. Nie eliminują przyczyny osłabienia oka, jednak mogą złagodzić stan i pozwolą pozbyć się uczucia dyskomfortu.

Co zrobić, aby uniknąć problemu suchego oka?

Aby oczy nie męczyły się taką pracą, trzeba najpierw odpowiednio ustawić monitor. Powinien znajdować się, co najmniej 30 centymetrów od oczu (najlepiej 50-60 cm). Monitor nie może być narażony na działanie promieni słonecznych ani odblasków lampy. Trzeba ustawić go poziomo przed oczami tak, aby nie podnosić głowy ani nie patrzeć w dół. Konieczne jest zmniejszenie jasności monitora (średnio 50% maksymalnej). Nie można też siedzieć plecami do okna (z powodu oślepiania) i pracować w całkowitej ciemności.

Po drugie, co 30-45 minut trzeba robić przerwy podczas pracy przy komputerze. W tym czasie wypić szklankę wody i spojrzeć w dal przez okno. Siedząc przed monitorem należy patrzeć w jeden punkt. To wszystko pomoże rozluźnić mięśnie oczu i uniknąć efektu suchego oka. A co zrobić, gdy już ten efekt pojawi się a wizyta u okulisty jeszcze odległa? Można nabyć nawilżające krople do oczu, które działają na oko odświeżająco i kojąco. Gdzie można nabyć krople do oczu bez recepty? Apteka internetowa to miejsce, w którym można znaleźć duży wybór nawilżających kropli do oczu, powstałych na bazie bezpiecznych i naturalnych składników, jakich jak na przykład aloes, świetlik oraz elektrolity.  

Dlaczego oczy się męczą?

Na pierwszy rzut oka odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Oczy męczą się z powodu zwiększonego stresu wzrokowego. Długotrwała praca z dokumentami, długie czytanie, siedzenie przy komputerze czy aktywne korzystanie z telewizora, smartfonu lub tabletu – na tę chorobę podatni są zarówno dorośli, jak i dzieci. Jednak lista czynników powodujących powstanie suchego oka na tym się nie kończy.

Należy również zwrócić uwagę na następujące powody:

 • Przedłużona jazda samochodem, szczególnie wieczorem lub w nocy
 • Długi pobyt w pokoju z włączonym klimatyzatorem
 • Narażenie na bodźce zewnętrzne, takie jak wiatr wiejący bezpośrednio w twarz lub niskie temperatury

Zdarza się, że oczy męczą się noszeniem soczewek kontaktowych. Często spotykają się z tym osoby, które dopiero niedawno zaczęły ich używać. Konieczne jest wyeliminowanie negatywnych czynników wpływających na narząd wzroku. Można również użyć nawilżających kropli do oczu, aby złagodzić dyskomfort: https://www.e-medest.pl/krople-i-zele-do-oczu.htmlKrople do oczu zawierają składniki, które mają działanie regenerujące i nawilżające. Ich zadaniem jest stabilizacja filmu łzowego i przeciwdziałanie zanieczyszczeniu ciałka szklistego. Ważnym składnikiem wielu nawilżających kropli do oczu jest hialuronian sodu niwelujący dolegliwości suchego oka.

oczy krople

Objawy zmęczenia oczu — suche oko

 • Pogorszenie, jakości widzenia — uczucie zamglenia
 • Bolesne odczucia w oczach, obejmujące brwi, czoło, okolice skroniowe
 • Zaczerwienienie oczu
 • Obrzęk powiek
 • Suchość rogówki
 • Ból głowy, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu zawroty głowy
 • Obfite łzawienie
 • Uczucie ciężkości w oczach, powodujące mimowolne zamykanie powiek.

Komu polecane są krople na suche oko?

Krople do oczu na suche oko są przydatne dla każdego, kto często doświadcza tego efektu. Warto zadbać o zakup nawilżających kropli do oczu, jeśli:

 • Spędza się dużo czasu przy komputerze lub gadżetach mobilnych
 • Dużo czyta się książek, pracuje z dokumentami
 • Nosi soczewki kontaktowe
 • Mieszka się w dużym mieście.

W rzeczywistości uczniowie i studenci, pracownicy biurowi, kierowcy, dziennikarze, nauczyciele powinni okresowo stosować krople do oczu w celach profilaktycznych przeciwko zmęczeniu i suchości oka.

Jakie krople na suche oko wybrać?

Krople do oczu dobiera się zgodnie z przyczynami zmęczenia oczu. Podczas długotrwałej pracy przy komputerze często pojawia się uczucie suchości w oczach. Ponadto, przy zwiększonym stresie wzrokowym, pomocne mogą być krople do oczu zwężające naczynia krwionośne. Dzięki nim drobne naczynka w białej błonie oka zwężają się, a zaczerwienienia spowodowane ich rozszerzeniem znikają, a wraz z nimi można pozbyć się obrzęków.

Aby przezwyciężyć skutki uboczne związane z pracą przy komputerze, w aptece internetowej oferowane są różne nawilżające krople do oczu, które chronią narząd wzroku przed podrażnieniami i zmęczeniem. Preparaty eliminujące zmęczenie oczu – suche oko to krople, które przywracają błonę śluzową narządu wzroku. Z ich pomocą dochodzi do metabolicznego, regeneracyjnego i przeciwzapalnego działania na błonę śluzową.

Środki na zmęczenie oczu o działaniu nawilżającym zawierają wodne roztwory polimerów, które tworzą na powierzchni oczu film ochronny przed wysychaniem. Ta możliwość jest często określana, jako sztuczna łza. Krople z tej kategorii na długo niwelują dyskomfort spowodowany suchością błon śluzowych. To narzędzie nowej generacji, którego celem jest eliminacja suchego oka podczas długiej pracy przy komputerze, a także eliminacja skutków negatywnego wpływu czynników zewnętrznych na błonę śluzową.