oczydolnegoslaska.pl

Blog ogólnotematyczny

dolny śląsk zamki
Porady

Dolny Śląsk – zamki, które warto zobaczyć

Nie ulega wątpliwości to, że Dolny Śląsk jest miejscem malowniczym i pełnym cudownych widoków. Kraina ta charakteryzuje się wyjątkowymi krajobrazami, w których często przebijają się zachowane w stanie niemal idealnym zamki. Dolny Śląsk zamki to piękne obiekty architektoniczne, które warto odwiedzić.

Dolny Śląsk zamki, które warto zobaczyć

Nie wszystkie zamki na Dolnym Śląsku przerobione są na hotele czy muzea. Z tego też powodu przyciągają one co roku fanów starej zabudowy oraz wielbicieli historii. Warto nadmienić, że wiele zamków nie przetrwało do naszych czasów i zostały po nich tylko ruiny. Pomijając ten fakt, można stwierdzić, że jest to kraina, w której jest najwięcej dobrze zachowanych zamków. Dolny Śląsk nijak ma się do dzisiejszego województwa dolnośląskiego. Tutejsze zamki często powstawały w procesie rozbudowania dworów lub nawet wież obronnych. Dlatego dużo z nich ma dalej swoją starą nazwę wskazującą na wartości obronne.

Co wyróżnia lokalne budowle?

Dolny Śląsk zamki powstawały przede wszystkim w średniowieczu, lecz wiele z nich pochodzi również z późniejszych lat. Jako iż z rozwojem technologii wojennej traciły one swoje właściwości obronne, wiele z nich zaczęto modernizować i dobudowywać do nich fortyfikacje. Wiązało się to z tym, że na polach bitwy w czasie oblężeń zaczęto stosować broń palną oraz artylerię, która mogła bez problemu zniszczyć zamki budowane starymi technologiami. To właśnie dlatego, wiele zamków jest zniszczonych i nie zostały odbudowane. Na terenie Dolnego Śląska miała ważna dla historii świata wojna trzydziestoletnia, która spustoszyła ten obszar. Warto mieć na uwadze, że Dolny Śląsk zamki powstałe w późniejszym okresie mają taką nazwę, lecz nie jest ona związana z obronnością takiego budynku. Rozwój technologii oblężniczej przyczynił się do tego, zaprzestano budowania zamków, które zostałyby i tak zniszczone maszynami oblężniczymi. Większość zamków, które zostały na Dolnym Śląsku to budowle przeznaczone do rezydowania ich mieszkańców.

Dolny Śląsk zamki dla szlachty

Często właścicielami budowli byli możni szlachcice, którzy mogli pozwolić sobie na to, że zamki mogły wyglądać bardzo interesująco i bogato. Przed wyjazdem w tę część Polski warto dowiedzieć się, gdzie znaleźć można najlepsze przykłady tego typu architektury. Dolny Śląsk zamki to nietypowe oraz zapierające dech w piersiach rezydencje, które do dzisiaj wykorzystywane są w wielu celach, zarówno czysto komercyjnych, jak i np. do produkcji filmów historycznych. Według ekspertów historycznych jest to kraina, w której znaleźć można najwięcej ciekawych zamków.