oczydolnegoslaska.pl

Blog ogólnotematyczny

decoupage dla początkujących
Lifestyle

Decoupage dla początkujących – jak się przygotować?

Decoupage to metoda zdobienia, która daje efekt starych malowideł. Nie jest trudna ani kosztowna, a pozwala na stworzenie pięknych dekoracji, które idealnie wpiszą się w styl vintage. Jak zacząć przygodę z decoupage?

Od czego zacząć?

Decoupage to technika zdobnicza, która polega na przyklejaniu specjalnych papierów lub serwetek, z których wycinamy interesujący nas wzór. Tą techniką można ozdobić przedmioty drewniane, szklane, plastikowe czy metalowe. Można ją również wykorzystać do zdobienia tkanin.

Decoupage dla początkujących nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Na początek należy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Konieczny będzie klej wodny. Najkorzystniej na początek wybrać popularne kleje 2 w 1 lub 3 w 1. Najczęściej jest to klej, podkład i lakier w jednym. Taki klej znacznie ułatwi i jednocześnie skróci czas pracy. W sklepie można znaleźć również kleje z werniksem, który będzie stanowił dodatkową ochronę.

Kolejnym zakupem powinien być lakier, który pozwala w elegancki sposób wykończyć pracę. Lakiery są bardzo różnorodne. Można wybrać matowy, z połyskiem, szkliwiony lub satynowy. Konieczne będą również farby, którymi malujemy powierzchnię, na której ma się znaleźć wzór. Warto rozpocząć od jasnych kolorów, które są łatwiejsze do wykończenia.

Nie można również zapomnieć o odpowiednich pędzlach. Trzeba mieć ich przynajmniej kilka. Do nakładania lakieru powinien być niewielki i bardzo precyzyjny pędzelek. Do wykończenia powierzchni lakierem może być większy. Do malowania farbą można również użyć małego wałka.

Jak ozdabiać przedmioty – instrukcja krok po kroku

Decoupage dla początkujących warto rozpocząć od wybrania przedmiotu z drewna. Jest to stosunkowo łatwy w obróbce materiał. Idealne będą szkatułki, które mają proste formy, a po wykończeniu prezentują się bardzo atrakcyjnie.

Pierwszy krok to pomalowanie pudełka farbą akrylową. Do pierwszych dekoracji lepiej wykorzystać jasne kolory. Są one łatwiejsze w nakładaniu. I nie widać błędów, które można popełnić w trakcie pracy. Ciemna farba jest znacznie trudniejsza. Na takim pudełku będzie znać każde niedociągnięcie.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie wzoru, który ma się znaleźć na pudełku. Korzystając z papieru ryżowego wystarczy wyciąć wzór, a następnie go namoczyć. Tuż przed naklejaniem należy go bardzo delikatnie osuszyć. Najlepiej wykorzystać do tego ręczniki jednorazowe. Pracując na serwetkach należy je podzielić i pozostawić tylko tę część, na której znajduje się dekoracyjny print.

Naklejając obrazek należy posmarować powierzchnię szkatuły klejem. Powstałe bąble powietrza można usunąć delikatnie pędzelkiem. Po wyschnięciu całą szkatułkę trzeba polakierować. Najwięcej uwagi należy poświęcić krawędziom, na których mogą robić się zgrubienia. Rozprowadzamy je pędzelkiem. I gotowe!

Decoupage dla początkujących to metoda prosta, tania i bardzo dekoracyjna. Dzięki niej można stworzyć piękne i oryginalne dekoracje do własnego mieszkania, ale również jest to świetny pomysł na prezenty, które na pewno zachwycą wiele osób.