oczydolnegoslaska.pl

Blog ogólnotematyczny

Lifestyle

Co warto wiedzieć odnośnie zabudowy balkonu w bloku?

Zabudowa balkonu w bloku jest świetnym sposobem na zwiększenie powierzchni naszego mieszkania. Balkon w bloku jest dla nas swego rodzaju namiastką ogrodu, jednakże korzystanie z niego jest uzależnione od pory roku i pogody panującej za oknem. Dzięki zabudowaniu balkonu będziemy mogli z niego korzystać niezależnie od pogody.

Co musimy zrobić przed rozbudową balkonu?

Gdy zdecydujemy się na rozbudowę balkonu, pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, jest wystąpienie o zgodę do wspólnoty mieszkaniowej. Do takiego wniosku warto dodać projekt oraz szkice naszej rozbudowy, z pewnością zwiększy to szansę na pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku.

Zgoda wydziału architektury

Gdy uzyskamy już zgodę wspólnoty mieszkaniowej, będziemy mogli rozpocząć ubieganie się o kolejne niezbędne dokumenty. Kolejnym papierem, jaki będziemy potrzebowali, jest zgoda wydziału architektury. Zależnie od miejsca zamieszkania powinniśmy się udać do urzędu gminy lub starostwa.

Jednakże czasami taka zgoda nie jest wcale potrzebna. Jeśli konstrukcja będzie wykonana z lekkich materiałów oraz będzie polegać na ewentualnym przeszkleniu szyb, to nie będzie wymagane od nas pozwolenie. Jednakże jeśli nasza rozbudowa będzie wymagała większej ingerencji w budynek, to niestety będziemy potrzebować stosownego zezwolenia.

Zgoda konserwatora zabytków (nie zawsze potrzebna)

Koniecznie musimy sprawdzić, czy nasz budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków. Jeśli jest, to sprawy związane z rozbudową balkonu nieco się komplikują, ponieważ ubieganie się o taką zgodę jest czasochłonne, a czasami i tak jej nie otrzymamy.

Koszty zabudowania balkonu

Oczywiste jest, że koszta będą różne w zależności o wielkości naszego balkonu, rodzaju materiału oraz jego grubości. Jeżeli chcemy zabudować balkon od sufitu z oknami o grubości 4 mm, to musimy się liczyć z kosztami rzędu 800 – 1000 zł/m2. Jeśli chcemy trochę grubsze szyby o grubości 6 mm, to za metr kwadratowy będziemy musieli zapłacić 950 – 1200 zł. Na cenę składają się materiały oraz usługi firmy zajmującej się rozbudowami balkonów.

Projekt przede wszystkim!

Projekt naszej rozbudowy balkonu to jest must have. Z pewnością ułatwi i przyspieszy uzyskanie przez nas zezwoleń. Dodatkowo nie będziemy skazani na wyobraźnię robotników, a to oni będą skazani na projekt.

Dodatkowo projekt pozwoli nam zobaczyć mniej więcej, jak będzie wyglądać nasz rozbudowany balkon, dzięki czemu będzie nam łatwiej podjąć ostateczną decyzję o rozbudowie balkonu.

Z pewnością warto rozważyć rozbudowanie balkonu, ponieważ bardzo ułatwi to korzystanie z niego. Stosując się do powyższych wskazówek będzie nam łatwiej uzyskać stosowne pozwolenia.

Zabuduj balkon ze Szklanoramą – https://szklanorama.pl/