oczydolnegoslaska.pl

Blog ogólnotematyczny

wyposażenie biura
Porady

Jak praktycznie wyposażyć biuro

Biuro, jako przestrzeń pracy, musi być doskonale urządzone. Znaczenie mają zarówno względy wizualne (które wpływają na wizerunek firmy i efektywność pracy), jak funkcjonalność jego wyposażenia. Ten drugi aspekt to temat rzeka, a dobór poszczególnych sprzętów jest uzależniony przede wszystkim od specyfiki danego biura i potrzeb jego pracowników. Mimo wszystko kilka z nich powinno znaleźć się w każdej firmie.

Dystrybutor filtrujący

Obowiązek zapewnienia wody pitnej dotyczy każdej firmy. Najlepszym sposobem na jego dopełnienie jest zakup dystrybutora filtrującego. W przeciwieństwie do wody butelkowanej lub dystrybutorów z baniakami, jest to rozwiązanie właściwie bezobsługowe. Pracodawca nie musi monitorować stanu zapasów i zajmować się zamawianiem dostaw, bo woda pobierana jest z sieci wodociągowej. Po przefiltrowaniu, urządzenie może wydać ją zimną lub gorącą, istnieje też możliwość nasycenia jej dwutlenkiem węgla. Nie bez znaczenia jest poza tym ekologiczny aspekt – dystrybutor filtrujący Aquamo nie generuje żadnych odpadów.

Meble regulowane

Każdy pracownik ma nieco inne potrzeby, jeśli chodzi o wysokość i kąty nachylenia krzesła oraz biurka. Dostarczone przez pracodawcę meble powinny więc zapewniać jak najszersze możliwości regulacji. Idealne dopasowanie ich parametrów do wzrostu, postawy i przyzwyczajeń użytkowników dobrze wpłynie na ich samopoczucie, poprawi efektywność i zapobiegnie ewentualnym problemom zdrowotnym.

Rośliny w biurze

Rośliny w przestrzeni biurowej pełnią funkcję nie tylko dekoracyjną. Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne przeprowadziło badanie w różnych częściach świata. Dowiodło ono, że surowy, chłodny minimalizm dominujący ostatnio w designie działa destrukcyjnie na samopoczucie i produktywność pracowników. Najlepszą efektywność osiągały osoby zatrudnione w biurach z dużą ilością dekoracji, osobistych pamiątek i właśnie roślin. Zieleń poprawia koncentrację, redukuje stres i zwiększa kreatywność. Nie bez znaczenia jest też zdolność roślin do oczyszczania powietrza.

Odpowiednie oświetlenie

Przy doborze oświetlenia do biura, pracodawca powinien kierować się przede wszystkim normami PN-EN 12665:2008 i PN-EN 12364:2011, regulującymi jego rodzaj i parametry w miejscu pracy. By zapewnić pracownikom optymalne warunki do wykonywania ich zadań, warto jednak pójść nieco dalej i wyposażyć biuro z kilka rodzajów lamp, będących źródłem zarówno ogólnego, jak i kierunkowego, indywidualnego światła. Nie zapominajmy też o kwestiach ekologicznych i ekonomicznych, wybierając oświetlenie zużywające jak najmniej energii.

Dystrybutory filtrujące, regulowane meble, rośliny i właściwe oświetlenie to tylko kilka najważniejszych aspektów urządzenia praktycznego biura. Napisanie kompleksowego poradnika na ten temat byłoby niemożliwe ze względu na jego rozległość i różnice w specyfice działania poszczególnych firm. Ostateczny kształt aranżacji warto uzgodnić z pracownikami i uwzględnić ich sugestie.