oczydolnegoslaska.pl

Blog ogólnotematyczny

filtry mineralne
Lifestyle Zdrowie

Ochrona przeciwsłoneczna bez zarzutu – filtry mineralne i ich właściwości

Ochrona przeciwsłoneczna jest niezwykle istotna dla zdrowia. Powinna być stosowana cały rok ze szczególnym naciskiem na miesiące letnie. Jak wybrać preparat, który jest odpowiedni dla każdej skóry i zapewnia optymalną ochronę skóry? Warto zapoznać się z korzyściami stosowania filtrów mineralnych, które wybiera coraz więcej osób.

Czym są filtry mineralne?

Filtry mineralne są substancją, która odbija światło, tworząc na skórze barierę ochronną przed promieniowaniem UVA i UVB. W przeciwieństwie do filtrów chemicznych, nie wnikają w skórę, ale pozostają na jej powierzchni jako fizyczna warstwa chroniąca przed słońcem – stąd nazywa się je również filtrami fizycznymi. Ich działanie opiera się na dwóch związkach: tlenku cynku i dwutlenku tytanu.

Filtry fizyczne – dla kogo?

Filtry fizyczne są dobrym pomysłem dla osób, które szukają naturalnej ochrony przeciwsłonecznej. Dobrze sprawdzają się w przypadku dzieci, a także alergików i osób podatnych na podrażnienia wywołane niektórymi kosmetykami. Istotną zaletą jest również to, że są trwałe i długo zachowują swoje właściwości. Dzięki temu, przebywając na słońcu, nie trzeba często aplikować kolejnej warstwy preparatu. Oczywiście, narażając na zmywanie i ścieranie się kosmetyku (np. na plaży), lepiej ponawiać nakładanie filtrów co jakiś czas.

Jakie minusy mają filtry mineralne?

Stosowanie filtrów mineralnych ma także swoje wady, wynikające głównie z konsystencji kosmetyków. Podstawowym minusem natury estetycznej jest to, że kosmetyki z filtrami fizycznymi pozostawiają białą powłokę na skórze, tworząc nienaturalny efekt maski – szczególnie widoczny latem na opalonej skórze. Osoby posiadające tłustą cerę mogą odczuwać dyskomfort i zatykanie porów ze względu na dość ciężką konsystencję, bazującą na minerałach rozpuszczalnych w tłuszczach.

Udoskonalanie filtrów mineralnych

Świat kosmetyczny stara się udoskonalać formuły, chroniące przed promieniowaniem UVA i UVB, by ich stosowanie wiązało się z jak najmniejszą liczbą wad. W przypadku filtrów mineralnych producenci eliminują ciężką konsystencję na rzecz nowoczesnej, lekkiej i szybko wchłaniającej się. Dzięki temu używanie ich przez osoby z tłustą cerą przestaje być mało komfortowe. Podobnie jest w przypadku bielenia skóry – obecnie można znaleźć sporo produktów, które robią to w niemal niezauważalny sposób.

Zalety filtrów mineralnych oraz skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, którą wykazują, zachęca coraz więcej osób do wybierania ich jako podstawowy kosmetyk na wakacje i na co dzień.