oczydolnegoslaska.pl

Blog ogólnotematyczny

oczko wodne w ogrodzie
Dom i Ogród Lifestyle

Jak samemu zbudować oczko wodne w ogrodzie?

Budowa oczka wodnego we własnym ogrodzie nie jest niczym trudnym ani skomplikowanym. Można to zrobić samodzielnie, a potem cieszyć się jego urokiem. Oczko wodne może być małe i wtedy dobrze jest użyć specjalnej formy do takiego oczka. Może być też duże i najlepiej wtedy egzamin zda specjalna folia lub geowłóknina. Oczko wodne powinno posiadać odpowiedni system filtrujący, dekoracyjne rośliny i można w nim zamontować fontannę.

Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie?

Oczko wodne można zbudować już w ogrodzie średniej wielkości. co prawda nie zbuduje się tam wielkiego stawu kąpielowego, ale można zrobić bardzo przyjemne miejsce do wypoczynku i rekreacji.
Wszystko oczywiście zaczyna się od odpowiedniego projektu. Trzeba znaleźć miejsce, które nada się na oczko najlepiej i zaprojektować kształt oczka oraz zaplanować rośliny, które najlepiej zdadzą przy nim egzamin.

Nie ma idealnego oczka wodnego

Każde oczko wodne wymaga określonych przy nim prac. Nigdy nie stworzymy idealnego oczka wodnego. Jednak przyjemność z jego posiadania jest bardzo duża. W dodatku gdy uda nam się stworzyć oczko, które będzie spełniać, przynajmniej część naszych potrzeb, to już będzie jakiś sukces. Im większy jest zbiornik wodny, tym łatwiej utrzymać jest w nim równowagę biologiczną. Woda szybciej nagrzewa się w małym bajorze, jest tam słabo natleniona, a to oznacza większą ingerencję człowieka, który musi takie oczko wciąż czyścić z glonów. Ponadto umieszczenie oczka wodnego bezpośrednio pod koronami drzew spowoduje, że będzie ono wciąż zanieczyszczone, a to z kolei też sprawi, że wciąż będziemy je tylko czyścić. Oczko wymagające ciągłych prac, prędzej czy później zmęczy nas i nie będzie przynosiło zbyt wiele radości. Dlatego dobrze jest już na etapie projektu, zaprojektować taką wersję akwenu wodnego, która będzie wymagała jak najmniej prac.

Roślinność

Rośliny to główna ozdoba każdego oczka wodnego. Znacznie dodają mu urody, ale i maskują jego niedoskonałości. Dodatkowo niektóre z nich wspomagają gospodarkę wodną takiego bajora. Ocieniają zbiornik, chronią go przed zbyt mocnym nagrzaniem, dają schronienie wodnym mieszkańcom oraz natleniają wodę. Decydując się na zasadzenie roślin w oczku wodnym trzeba pamiętać, że powinno się nimi obsadzić tylko 2/3 tafli wodnej. 1/3 powinna być niczym niezasadzona. W sztucznym akwenie sadzimy rośliny w specjalnych koszyczkach.
Oczko wodne w ogrodzie powinno nas cieszyć i dlatego trzeba stworzyć je takim, by było przy nim jak najmniej prac sprzątających.