Sposób pracy z programem do obsługi drukarek fiskalnych zależy w głównej mierze od interfejsu danego narzędzia. Jego funkcjonalność sprowadza się do tego, by wyeliminować problemy mogące utrudnić komunikację pomiędzy komputerem a drukarką fiskalną.
Proces instalacji
Instalacja programu do drukarek fiskalnych odbywa się za pośrednictwem kilku kliknięć myszką. Poszczególne aplikacje warto otwierać za pomocą prawego przycisku myszy i kliknięcia w „Uruchom jako Administrator”. Dzięki temu można mieć pewność, że instalacja narzędzia będzie przebiegać sprawnie i bezbłędnie. Optymalnym rozwiązaniem jest doposażenie interfejsu instalacyjnego w dodatkowe funkcje, które umożliwiają np. pobranie dodatkowych narzędzi, środowisk itd. (np. NetFramework) wprost od ich producentów.
Działanie i obsługa
Często zdarza się, że program do drukarki fiskalnej jest ulepszany pod kątem obsługi serwisowej. Jedną z funkcji na której wprowadzenie zdecydowało się wielu twórców oprogramowania jest rzutowanie ostatniego paragonu do pliku txt. Dzięki temu serwis techniczny może łatwiej zdiagnozować i naprawić ewentualną awarię. Kolejną, ciekawą funkcją jest możliwość wysyłania deklaracji do Urzędu Skarbowego wraz z autoryzującym ją podpisem elektronicznym. Przedsiębiorca może też – już od jakiegoś czasu – korzystać z drukarek online (zgodnie z obowiązującymi przepisami).
Wymagania systemowe
Dziś praktycznie każdy program do drukarki fiskalnej to narzędzie proste, lekkie i niewymagające dużej ilości zasobów. Niektóre z programów wymagają jedynie procesora o taktowaniu zaledwie 1 GHz, 512 MB RAM-u (pamięć operacyjna) i około kilkadziesiąt MB wolnej przestrzeni na dysku! Oczywiście do szybkiego łączenia się z Internetem wymagany jest port COM lub USB, ale jest to standard w komputerach i nowoczesnych kasach fiskalnych. Jednym słowem oprogramowanie to może być zainstalowane na starszym i wolniejszym komputerze, gdyż gros procesów i tak często odbywa się w przestrzeni wirtualnej (chmura).
Program a kwestie techniczne
Do sprawnej komunikacji między komputerem a urządzeniem peryferyjnym niezbędny jest program do drukarki fiskalnej. Niestety, nie wystarczy zainstalować dowolnej aplikacji, gdyż zwyczajnie może ona nie działać. Jednym z problemów na które może natrafić użytkownik jest kwestia zainstalowanego systemu. Większość dostępnych na rynku narzędzi jest kompatybilna ze starymi wersjami Windowsa, ale tylko wówczas, gdy dana wersja jest wspierana technicznie przez twórców systemu. Co więcej, trzeba też pamiętać o wszystkich użytkownikach systemów alternatywnych względem słynnych „okienek”. O ile w miarę łatwo można znaleźć program kompatybilny z Linuksem, o tyle dużo trudniej znaleźć coś pod MacOS.
Podsumowując, oprogramowanie do drukarek fiskalnych wciąż się rozwija, aczkolwiek wciąż mogą istnieć pewne problemy związane z prawidłową instalacją i obsługą narzędzia.