oczydolnegoslaska.pl

Blog ogólnotematyczny

przebarwienia po trądziku
Lifestyle Zdrowie

Przebarwienia po trądziku. Jak pozbyć się nieestetycznych śladów?

Trądzik to uciążliwy problem skórny, który może mieć ostry przebieg i pozostawić na skórze nieestetyczne przebarwienia, a nawet blizny. Problem coraz częściej dotyka nie tylko nastolatków, ale też starsze osoby – po 20., a nawet po 30. i 40. roku życia. Jak sobie radzić, gdy mamy przebarwienia po trądziku?

Trądzik – problem nie tylko na twarzy

Trądzik powstaje na skutek nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Nadmiar produkcji łoju powoduje, że na skórze zaczynają powstawać pryszcze i zaskórniki.

Tego rodzaju zmiany najczęściej występują w tzw. strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie. Jednak trądzik może również atakować plecy, dekolt, szyję i ramiona.

Powody? Mogą być różne. Zaburzenia pracy hormonów, nieprawidłowa dieta obfitująca w fast foody, słodycze i nabiał czy nadmierny stres.

Przebarwienia, czyli ślady po trądziku

Trądzik może występować w różnych postaciach. Łagodna odmiana wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Da się jednak złagodzić za pomocą dobrze dobranych kosmetyków lub dermokosmetyków. Natomiast odmiana ciężka wymaga kontaktu z lekarzem dermatologiem, który zaleci odpowiednie leczenie. Często mogą być to antybiotyki – nie tylko miejscowo stosowane maści czy żele, ale nawet leki doustne.

Ciężka odmiana pozostawiać może przebarwienia po trądziku. Są to czerwone, różowe, jasnobrązowe czy sine ślady w miejscu występowania zmian trądzikowych. Przebarwienia takie potrafią być widoczne na skórze nawet kilka miesięcy.

Powstawaniu przebarwień sprzyja wyciskanie zmian trądzikowych. Mechaniczne usuwanie pryszczy czy zaskórników powoduje przerwanie ciągłości skóry, a stąd już krótka droga do trudnych do usunięcia przebarwień.

Jaką pielęgnację wybrać?

Przy cerze trądzikowej duże znaczenie ma oczyszczanie. Nie chodzi jednak o mocne preparaty, które będą dodatkowo podrażniać skórę, ale o delikatne produkty. Warto postawić na kosmetyki, które mają w składzie czystek, oczar wirginijski, drzewo herbaciane, aloes czy ogórek. Raz w tygodniu warto stosować peeling. Dodatkowo ważne są lekkie kremy, które nie zapychają porów skóry.

Przebarwienia po trądziku można potraktować różnego rodzaju kwasami. Na rynku dostępne są kosmetyki z kwasem migdałowym, mlekowym czy azelainowym, które działają rozjaśniająco. Zbawienna może okazać się także witamina C. Przebarwienia oraz blizny potrądzikowe potrafią zniwelować również oleje. Szczególnie polecane są: olej tamanu, olej z czarnuszki, olej arganowy czy olej z drzewa sandałowego.

Gdy tego rodzaju preparaty nie pomogą, można zdecydować się na zabiegi medycyny estetycznej, m.in. laseroterapię, mikrodermabrazję czy chemiczne peelingi.