oczydolnegoslaska.pl

Blog ogólnotematyczny

ranking kont oszczędnościowych
Finanse Lifestyle

Ranking kont oszczędnościowych – jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to rodzaj konta służący do pomnażania pieniędzy. W przeciwieństwie do konta osobistego (ROR-u) wyróżnia się wyższym oprocentowaniem, ale również mniejszą elastycznością w dostępie do środków z uwagi na ograniczenia w liczbie darmowych przelewów z konta. Większość instytucji daje swoim klientom jeden darmowy przelew z konta. Za każdy kolejny trzeba zapłacić od 5 do 20 zł.
Oszczędzanie na tym koncie nie wymaga od posiadacza regularnych wpłat, ale aby uzyskać jak najbardziej korzystne oprocentowanie, należy ograniczyć się do maksymalnej kwoty, dla której bank ma specjalne warunki.
Najważniejsze cechy konta oszczędnościowego
– oprocentowanie wyższe niż na koncie osobistym – najczęściej w promocji;
– wpłaty i wypłaty w dowolnym momencie;
– ograniczona liczba darmowych przelewów – najczęściej jeden.

Co powinien zawierać ranking kont oszczędnościowych?

Konta oszczędnościowe służą nam do pomnażania pieniędzy. W czasie poszukiwania kont oszczędnościowych zależy nam, by kapitał pracował na jak najlepszych warunkach. Pierwszym i najważniejszym elementem jest oprocentowanie takich rachunków. Należy jednak pamiętać, że tylko oprocentowanie nie stanowi o tym, czy dana oferta jest atrakcyjna. Najczęściej jest tak, że banki oferują wyższe stawki, ale jakimś kosztem. Może być tak, że podwyższone oprocentowanie jest tylko na kilka miesięcy albo jest jakaś z góry ustalona kwota maksymalna.
Dlatego też warto sugerować się również innymi elementami, jak okres obowiązywania danego oprocentowania, maksymalna kwota objęta tym oprocentowaniem czy obowiązek posiadania konta osobistego w danym banku. Dobrze byłoby też zwrócić uwagę, czy nie ma innych dodatkowych warunków ustalonych przez bank czy dodatkowych opłat.
Najważniejsze elementy w rankingu kont oszczędnościowych:
– oprocentowanie;
– okres obowiązywania oprocentowania;
– maksymalna kwota objęta oprocentowaniem;
– obowiązek posiadania konta osobistego;
– dodatkowe warunki;
– dodatkowe opłaty.

Konta oszczędnościowe

Najlepsze rachunki oszczędnościowe na polskim rynku mogą zapewnić najlepszy zwrot z ulokowanych w banku pieniędzy.
W związku z tym, że konta oszczędnościowe charakteryzują się zmiennym oprocentowaniem, należy pamiętać, że w przyszłości wysokość wypracowanych odsetek może ulec zmianie. Na chwilę obecną stopy procentowe NBP pozostają na rekordowo niskim poziomie i stan ten może jeszcze się utrzymać. Nie jest to korzystna sytuacja dla posiadaczy rachunków oszczędnościowych.
Mimo obecnej sytuacji, warto rozważyć ulokowanie swoich pieniędzy na takim koncie, ponieważ poza lokatami jest to najlepsza forma bezpiecznego oszczędzania pieniędzy. Należy jednak pamiętać, by co jakiś czas sprawdzać, czy na rynku nie pojawiła się lepsza oferta lokat lub wyższe oprocentowanie na kontach oszczędnościowych.