oczydolnegoslaska.pl

Blog ogólnotematyczny

jak pozbyć się długów
Finanse Lifestyle

Jak pozbyć się długów?

Oczywiście najlepiej w ogóle nie brać kredytów i pożyczek. Niestety, życie nie zawsze układa się tak, jak człowiek tego chce. Czasami wzięcie kredytu bądź pożyczki to konieczność, bez której nie da się przetrwać.

Straszne życiowe sytuacje

W życiu człowieka zdarzają się różne sytuacje. Czasami nawet najlepszy filmowy scenariusz nie jest w stanie opowiedzieć tego, co czasami opowiada ciężkie ludzkie życie. Kiedy pojawia się choroba, człowiek zrobi wszystko aby uratować ukochaną osobę. Niestety, choroby zdarzają się coraz częściej i dotykają nawet małe dzieci. Koszty leczenia bardzo często przekraczają możliwości przeciętnej rodziny. Wtedy pojawiają się w mediach rozmaite zbiórki pieniędzy i prośby o pomoc. Ludzie biorą także kredyty i pożyczki, ponad swoje możliwości finansowe. Oczywiście jak najbardziej można to zrozumieć. Przychodzi jednak moment, kiedy trzeba zacząć spłacać swoje długi, a to zazwyczaj jest bardzo bolesne. Wszystkie pożyczki powinny zostać zaciągane z głową, po analizie swoich możliwości finansowych i możliwości spłaty długów. Inaczej można tylko zaszkodzić sobie i swojej rodzinie.

Spirala długów

Najgorsze co może zrobić dłużnik, to wzięcie kolejnego kredytu, aby spłacić ten pierwszy. Jest to idealna droga do tego, aby wpaść w spiralę długów. Niestety, bardzo wiele osób właśnie tak się zachowuje. Jest to zachowanie bardzo nieracjonalne, które będzie miało negatywne konsekwencje w przyszłości. Kiedy człowiek orientuje się, że nie jest w stanie już spłacić swoich długów, powinien jak najszybciej dojść do porozumienia z wierzycielami. Przyznanie się do swojej winy i chęć spłaty długów działa na jego korzyść. Wyciągnięcie ręki w pierwszej kolejności, zanim wejdzie komornik, to na pewno dobra rzecz.

Plan działania

Kiedy człowiek orientuje się, że ma długi, najważniejsze jest ustalenie planu działania. Trzeba dokładnie dowiedzieć się jakiej wysokości są to długi. Konieczne jest rozpisanie tego na kartce albo w programie komputerowym. Wysokość zadłużenia i comiesięczne opłaty to podstawa, jeśli chodzi o wiedzę o stanie aktualnym. Być może trzeba będzie przygotować plan konsolidacji długu. Współpraca z wszystkimi wierzycielami jest jak najbardziej wskazana. Kiedy w grę wchodzi komornik, trzeba działać szybko. Najlepiej bez kombinowania postarać się dogadać ze wszystkimi i ustalić plan spłaty długów. Nie warto liczyć na cud. Ludzie bardzo często popełniają takie błędy, że nie odbierają pismo i udają, że nic się nie dzieje. To ma bardzo negatywne skutki. Jak pozbyć się długów? Ustalenie planu to podstawa.