Testosteron jest hormonem występującym u ludzi, a także u innych zwierząt. U mężczyzn testosteron wytwarzany jest głównie przez jądra. Jajniki kobiet również wytwarzają testosteron, choć w znacznie mniejszych ilościach. Produkcja testosteronu zaczyna znacząco wzrastać w okresie dojrzewania i spada mniej więcej po 30. roku życia.
Testosteron jest najczęściej kojarzony z popędem płciowym i odgrywa istotną rolę w produkcji spermy. Wpływa on także na masę kostną i mięśniową, sposób, w jaki mężczyźni magazynują tłuszcz w organizmie, a nawet na produkcję czerwonych krwinek. Poziom testosteronu u mężczyzny może również wpływać na jego nastrój.
Niski poziom testosteronu — co warto wiedzieć?
Niski poziom testosteronu, zwany także niskim poziomem T, może wywoływać u mężczyzn różne objawy, w tym:
– zmniejszony popęd płciowy,
– mniejsza ilość energii,
– przyrost masy ciała,
– uczucie depresji,
– niską samoocenę,
– mniejszą ilość włosów na ciele,
– cieńsze kości.
Podczas gdy produkcja testosteronu w naturalny sposób zmniejsza się wraz z wiekiem mężczyzny, inne czynniki mogą powodować spadek poziomu hormonu. Uszkodzenie jąder i leczenie nowotworów, takie jak chemioterapia lub radioterapia, mogą negatywnie wpływać na produkcję testosteronu. Przewlekłe stany chorobowe i stres również mogą zmniejszać produkcję testosteronu. Niektóre z nich to:
– AIDS,
– choroby nerek,
– alkoholizm,
– marskość wątroby.
Poziom testosteronu u dorosłych kobiet stale się obniża, jednak niski poziom T może powodować różne objawy, w tym:
– niskie libido,
– obniżona wytrzymałość kości,
– słaba koncentracja,
– depresja.
Niski poziom T u kobiet może być spowodowany usunięciem jajników, jak również chorobami przysadki mózgowej, podwzgórza lub nadnerczy. Kobietom z niskim stężeniem T można zalecić terapię testosteronem, jednak skuteczność tego leczenia w zakresie poprawy funkcji seksualnych lub poznawczych u kobiet po menopauzie jest niejasna.
Badanie testosteronu
Poziom testosteronu można oznaczyć za pomocą prostego badania krwi. Istnieje szeroki zakres normalnych lub zdrowych poziomów testosteronu krążącego w krwiobiegu.
Według University of Rochester Medical Center, normalny poziom testosteronu u dorosłych mężczyzn wynosi od 280 do 1100 nanogramów na decylitr (ng/dL), a u dorosłych kobiet od 15 do 70 ng/dL. Zakresy mogą się różnić w zależności od laboratorium, dlatego ważne jest, aby o swoich wynikach porozmawiać z lekarzem. Jeśli poziom testosteronu u dorosłego mężczyzny jest niższy niż 300 ng/dL, lekarz może przeprowadzić badania w celu ustalenia przyczyny niskiego poziomu testosteronu. Niski poziom testosteronu może być oznaką problemów z przysadką mózgową. Przysadka mózgowa wysyła hormon sygnałowy do jąder, aby te produkowały więcej testosteronu. Niski wynik testu T u dorosłego mężczyzny może oznaczać, że przysadka mózgowa nie działa prawidłowo. Natomiast u nastolatka z niskim poziomem testosteronu może wystąpić opóźnienie dojrzewania płciowego.
Jeżeli Twoje libido jest niskie, zachęcamy do zakupu wysokiej jakości produktu, jakim jest Maxon Forte. Jest to produkt, który pomaga uzyskać i utrzymać erekcję.