oczydolnegoslaska.pl

Blog ogólnotematyczny

kalendarz rolniczy
Lifestyle

Kalendarz rolniczy, czyli efektywnie zaplanuj pracę w polu

Uprawa roślin i prowadzenie gospodarstwa nie należą do najprostszych zajęć. Nawet doświadczonym rolnikom zdarza się zapomnieć o ważnych okresach związanych np. z wysiewem zbóż czy spóźnić z przygotowaniem gleby. Dlatego kalendarz rolniczy powinien zawisnąć w domu każdego rolnika.

W czym pomaga kalendarz rolniczy?

Przede wszystkim pozwala zaplanować sobie pracę na poszczególne pory roku. W kalendarzu znajdują się wskazówki dotyczące dobrego momentu na zbiory, wyrywanie chwastów czy nawożenia. Co więcej, wypisane są godziny wschodów i zachodów słońca. Oczywiście nie brakuje ważnych świąt państwowych, katolickich, uroczystości. Prowadzenie pola według zaleceń kalendarza rolniczego może wpłynąć na poprawę plonów i większe zbiory.

Oprócz niezbędnych informacji związanych z uprawą, w kalendarzu można znaleźć wywiady, przepisy kulinarne, wpisy o polskiej przyrodzie i ochronie środowiska.

Co warto zaznaczyć w kalendarzu rolniczym?

Dobrze jest przejrzeć każdy miesiąc i dopisać sobie planowane zajęcia związane z polem. Wiosną należy przygotować glebę pod sianie roślin. Niezbędne jest usunięcie chwastów, odżywienie gruntu i zadbanie o jego odpowiednią strukturę. Jeżeli ktoś posiał w zimie zboża, to na wiosnę musi zadbać o to, by dobrze je nawozić. Da im to odporność na późniejszą fazę wzrostu i ewentualne choroby.

Latem czeka rolników najwięcej pracy. Jeśli odpowiednio nawoził i odżywiał rośliny wiosną, w wakacje może spodziewać się dużych zbiorów. Jednak trzeba pamiętać, by zebrane zboże i warzywa odpowiednio zabezpieczyć. Również pogoda może sprawić, że oczekiwane zbiory będą znacznie mniejsze od oczekiwanych. Szczególnie wtedy, gdy panuje susza.

Jesienią nadal nie ma chwili wytchnienia. To czas, w którym sieje się zboże na następny rok. Bardzo ważne, by rośliny ozime wysiać odpowiednio ze wskazówkami agrotechnicznymi, a więc trzymać się wszystkich zalecanych terminów, bo często od tego zależy późniejszy urodzaj. W tym okresie kalendarz rolniczy może być bardzo pomocny. Oprócz wysiania nasion w konkretnym czasie (zazwyczaj jest to początek października), rolnicy powinni pamiętać o odkwaszaniu, które zahamuje wzrost chwastów. Dzięki temu młode oziminy będą mogły bez problemu pobierać z gleby wszystkie substancje odżywcze. Chwasty to nie jedyne zagrożenie dla roślin. Warto przeprowadzić też specjalne nawożenie azotowe, które odstrasza szkodniki i robaki.

Zima to dosyć spokojny okres, który można przeznaczyć na zamówienie brakujących nawozów. Wielu rolników robi przegląd swoich maszyn. Dokonuje napraw bądź zakupu nowych kombajnów, ciągników czy traktorów. To też dobry czas na zaznajomienie się z nowościami w branży i ważnymi informacjami. Niektórzy stawiają na nowe kontakty biznesowe i rozwój działalności handlowej.

Kalendarz rolniczy można zakupić przez Internet czy na poczcie, istnieją też wygodne wersje online. Na pewno pomoże on w organizacji pracy, którą rolnik musi wykonywać przez cały rok. Kalendarz zawiera niezbędne informacje, które pomagają w procesie siania, zbiorów czy nawożenia roślin. Dobrze zatem mieć go w swoim domu lub na komputerze.