oczydolnegoslaska.pl

Blog ogólnotematyczny

Renowacja pokryć dachowych
Dom i Ogród

Renowacja pokryć dachowych. Jak ją wykonać?

Odpowiednio zamontowana papa na dachu może wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Nierzadko zdarza się, że źle położona i nieodpowiednio zabezpieczona papa może pękać i uszkadzać się na różne sposoby. Wówczas będziemy zmuszeni do wymiany pokrycia lub jego renowacji. W tym celu należy użyć środków, które wnikną do środka powierzchni i poprawią jej stan, by następnie go utrzymać. Jak wykonać renowację samodzielnie?

Dlaczego renowacja jest potrzebna?

Renowacja pokrycia dachowego jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala nam utrzymać dach w dobrym stanie przez maksymalnie długi czas. To główny, ale nie jedyny powód. Dzięki renowacji możemy uniknąć późniejszych remontów i związanych z nimi wysokich kosztów. Warto o tym pamiętać i stosować renowację po czasie zalecanym przez producenta danego produktu.

Aby przebiegła ona bez zakłóceń i przyniosła oczekiwany skutek, należy wykonać ją przy pomocy odpowiednich środków. Nawet, jeśli będą one drogie, to proces renowacji i tak będzie wymagał od nas mniejszych nakładów finansowych, niż wymiana całego pokrycia dachowego.

Co powinna zapewniać dobra papa do renowacji?

Istnieje pełen wachlarz cech, które powinna spełniać papa wykorzystywana do renowacji dachu. To nie tylko ochrona przed przedostaniem się ognia i odporność na warunki atmosferyczne, ale również dbałość o właściwy poziom wentylacji.

Oba te aspekty mają duże znaczenie szczególnie w momencie, gdy zachodzi konieczność zerwania starego pokrycia. Możemy wtedy pokusić się o pokrycie zgrzewalne z dwóch warstw. Układa się je na zagruntowanym podłożu. Ma to znaczenie w kwestii zawilgocenia powierzchni, które może pojawić się niezależnie od wentylacji czy jej braku. Kominki wentylacyjne będzie można wówczas z powodzeniem wykorzystać do osuszania zawilgoconych warstw dachu. Dzięki temu szczelność dachu zostanie zachowana na znacznie dłuższy czas i nie będzie sprawiać nam problemów.

Jaką rolę pełni posypka papowa?

Przy renowacji pokryć dachowych jednym z kluczowych elementów jest posypka papowa. Pełni ona między innymi funkcję dekoracyjną, ale jej o wiele ważniejszą rolą jest zapewnienie dodatkowej ochrony przed promieniami UV. Posypkę papową łączy się nierzadko z masami bitumicznymi – bezpośrednio po ich nałożeniu dodaje się posypkę (należy rozprowadzić ją równomiernie, by odpowiednio się przykleiła), która zastyga. Powierzchnia staje się wówczas jednolita i przypomina papę, jednak bez widocznych łączeń. Prezentuje się to w sposób estetyczny.

Dzięki zastosowaniu posypki papowej, promieniowanie słoneczne będzie zatrzymywane i odbijane. Oznacza to, że nasz dach nie będzie narażony na ich szkodliwe skutki i wytrzyma dłużej, odpowiednio spełniając swoją funkcję. Dzięki posypce promienie nie dotrą bowiem do warstwy hydroizolacyjnej. Nowa warstwa konserwacyjna będzie solidna i trwała, a my nie będziemy musieli zaprzątać sobie głowy jej uszkodzeniami i naprawą. Przy renowacji warto więc pamiętać o aplikacji dobrej posypki papowej.