oczydolnegoslaska.pl

Blog ogólnotematyczny

negocjacje z deweloperem
Dom i Ogród Lifestyle

Negocjacje z deweloperem – jak się przygotować?

Negocjacje z deweloperem nie należą do najłatwiejszych. Warto jednak spróbować. Przed przystąpieniem do rozmów koniecznie trzeba się dobrze przygotować, by argumenty dewelopera nie wytrąciły nas z równowagi. O czym warto wspomnieć rozmawiając o cenie mieszkania?

Rozpoznanie sytuacji

Negocjacje z deweloperem muszą mieć solidną podstawę merytoryczną, w przeciwnym wypadku kupujący polegnie po kilku minutach. Jak przygotować się do negocjacji?

Przed rozmową warto dokładnie dowiedzieć się, na jakim etapie budowy oraz sprzedaży jest deweloper. W początkowym okresie, gdy niewiele mieszkań zostanie sprzedanych pozycja kupującego jest silniejsza. Niestety również ryzyko jest największe.

Negocjacje z deweloperem w ostatniej fazie budowy również mogą być zadowalające. Deweloper, który ma już sprzedaną większość inwestycji bardzo często chce już zamknąć ten projekt i skoncentrować się na kolejnym.

Koniecznie trzeba znać ofertę konkurencji. Ilość rozpoczętych inwestycji, mieszkań do kupna oraz ceny z metra. Ważna jest również informacja jakie są ceny miejsc parkingowych u konkurencji, czy jest dodatkowa komórka oraz jak wykończone są części wspólne, które mają znaczący wpływ na standard całego budynku.

Porozmawiajmy o pieniądzach

Warto pamiętać, że negocjacje z deweloperem nie muszą dotyczyć wyłącznie ceny metra mieszkania. Można rozmawiać o dodatkowym miejscu parkingowym, komórce czy wykończeniu mieszkania.

Wszyscy jednak wiemy, że najważniejszym elementem negocjacji jest cena metra. Osoby, które kupują mieszkanie z własnych środków są na mocniejszej pozycji. Bardzo często deweloper podkreśla, że nie ma większego znaczenia, czy dostanie pieniądze od banku czy inwestora. Warto jednak pamiętać, że otrzymanie kredytu hipotecznego wiąże się z przejściem weryfikacji banku, która zawsze jest rozciągnięta w czasie. Gotówka to rozwiązanie natychmiastowe.

Jak negocjować?

Merytoryczne przygotowanie jest bardzo ważne, ale to nie wszystko. Do negocjacji z deweloperem trzeba przygotować się również mentalnie.

Bardzo ważne jest nastawienie. Negocjacje z deweloperem są trudne i niekoniecznie muszą zakończyć się powodzeniem, ale trzeba zachować optymizm i pewność siebie. Przekonanie, że nic nie uda się wynegocjować na pewno się sprawdzi. Pesymistyczne podejście ma swoje konsekwencje.

Przed rozpoczęciem rozmów koniecznie trzeba sobie ustalić, jakie decyzje, ceny i ustępstwa ze strony dewelopera są dla nas najważniejsze. Granica na co jesteśmy w stanie się zgodzić, a co jest nie do zaakceptowania musi być jasno ustalona. W czasie negocjacji trzeba się tego trzymać. Zdecydowanie klienta jest widoczne od razu.