Trądzik odwrócony to choroba zapalna o przebiegu przewlekłym. Dotyka ona przede wszystkim mężczyzn w czasie pokwitania. Objawia się między innymi występowaniem guzków pojawiających się w okolicach narządów płciowych i odbytu. Leczenie obejmuje antybiotykoterapię oraz krioterapię.
Czym charakteryzuje się trądzik odwrócony?
Jak wspomniano powyżej, trądzik odwrócony to przewlekła choroba zapalna. Ma ona podłoże dermatologiczne i rozwija się na skutek zapalenia mieszków włosowych. Postępujący stan zapalny obejmuje również gruczoły apokrynowe. Na ciele osoby chorej pojawiają się zaskórniki, krosty, wypryski, a nawet ropnie, owrzodzenia i przetoki. Zmiany mogą pojawiać się w różnych częściach ciała, ale zwykle lokalizują się w okolicy odbytu i narządów płciowych. Choroba występuje u około dwóch procent populacji.
Jakie są przyczyny powstawania trądziku odwróconego?
Bezpośrednia przyczyna pojawiania się dolegliwości nie jest do końca poznana. Jednakże przyjmuje się, że trądzik odwrócony związany jest z nieprawidłową reakcją ze strony układu immunologicznego. Trądzik odwrócony może mieć również podłoże genetyczne i występować rodzinnie. Zmiany skórne pojawiają się w różnym wieku, jednak są notowane najczęściej w przypadku mężczyzn po dwudziestym roku życia.
Jakie objawy towarzyszą trądzikowi odwróconemu?
Trądzik odwrócony cechuje się występowaniem zmian skórnych. Są one zbliżone pod względem wyglądu do zmian pojawiających się w trądziku pospolitym. Jak wspomniano powyżej, w przebiegu choroby rozwija się zapalenie okołomieszkowe oraz pojawiają zaskórniki, ropnie czy przetoki. Zmiany mogą przyjmować również postać ropnych guzków, które cechują się bolesnością oraz mają tendencje do tworzenia owrzodzeń. Podczas diagnozowania choroby bierze się pod uwagę kilka czynników. Wśród nich wymienić można czas pojawiania się zmian skórnych. W przypadku tego typu trądziku jest to okres pokwitania. Ponadto zmiany cechują się typową lokalizacją, tworzą przetoki, pojawiają się gównie u mężczyzn oraz nie mają tendencji do nadkażeń bakteryjnych.
W jaki sposób leczy się trądzik odwrócony?
Trądzik jest chorobą, w przypadku której stosuje się antybiotykoterapię. Tego typu leczenie jednak jest zwykle mało skuteczne, a jego rezultaty krótkotrwałe. Większą skuteczność wykazuje leczenie obejmujące chirurgiczne usunięcie zmian. W tym przypadku dąży się do zachowania zdrowych tkanek. Zmiany występujące w przebiegu choroby poddawane są również leczeniu podczas zabiegów krioterapii z zastosowaniem ciekłego azotu. W wielu przypadkach stosuje się również leczenie pomocnicze w postaci leków kortykosteroidowych.