Internet z roku na rok staje się coraz ważniejszym medium w kontaktach międzyludzkich na całym świecie. Jego znaczenie wzrosło znacząco w ciągu ostatniego półtora roku, kiedy to w wyniku pandemii SARS-CoV-2 duża część naszego życia towarzyskiego, zawodowego i rodzinnego przeniosła się właśnie do sieci internetowej.
Oprócz kontaktów ze współpracownikami czy rodziną rozwinęła się też w dużej mierze sprzedaż online, która stopniowo zaczęła zastępować tradycyjne zakupy. W świetle tych wydarzeń warto uświadomić sobie, że przed ekranem komputera także jesteśmy narażeni na różnego rodzaju oszustwa. Ten artykuł pomoże Ci i Twojej rodzinie chronić się przed internetowymi zagrożeniami.
Podobnie jak w prawdziwym życiu, także i w sieci czyhają na nas niebezpieczne wirusy, czyli niechciane programy, które instalują się na naszych urządzeniach, aby dokonywać szkód, za które czasami trzeba słono zapłacić. Wirus z naszego komputera może kopiować się do innych urządzeń, przez co przypomina właśnie mechanizm infekowania przez wirusy biologiczne. W wyniku działania takiego szkodliwego oprogramowania możemy zostać okradzeni z danych. Z pomocą przychodzą programy antywirusowe, które należy instalować na komputerach w celu zabezpieczenia przed atakami. Takie programy znajdziemy w różnych przedziałach cenowych, a niektóre możemy pobrać też za darmo, dlatego każdy może zadbać o komfort użytkowania Internetu. W sieci można zobaczyć też ranking antywirusów, który pozwoli nam na wybranie najbardziej dogodnego programu. Redakcja poleca wybrać program Bitdefender Total Security.
Bezpieczna bankowość
Przestępstwa związane z bankowością internetową zdarzają się niestety bardzo często, ponieważ stanowią łatwy zysk dla nieuczciwych użytkowników sieci. W Internecie mnożą się różnego rodzaju fałszywe strony pośredniczące w przelewach lub imitacje stron bankowych, które mają za zadanie zdobyć dane naszych kont bankowych, aby wyczyścić je z pieniędzy. Należy pamiętać więc, aby hasło do naszego konta bankowego było zawsze unikalne i złożone z wielu elementów. Dodatkową metodą ochrony będzie ustalenie w naszym banku dziennych limitów wypłat, przez co w momencie ewentualnej kradzieży złodziejowi nie uda się wykorzystać dużej sumy pieniędzy. Warto też logować się do bankowości tylko na naszych prywatnych urządzeniach i wylogować się zaraz po zakończeniu wykonywanej przez nas czynności.
Dziecko w Internecie
Dzieci są szczególnie narażone na różnego rodzaju internetowe oszustwa, ponieważ podczas korzystania z sieci łatwo wchodzą w interakcję z obcymi osobami, które mogą okazać się przestępcami chcącymi wyłudzić ich dane lub zrobić im krzywdę. Z tego powodu należy zawsze kontrolować aktywność dziecka w sieci oraz strony, które przegląda i regularnie rozmawiać z dzieckiem na temat np. unikania zawierania znajomości z obcymi w cyberprzestrzeni. Wiele przeglądarek proponuje też opcję tzw. kontroli rodzicielskiej, która uniemożliwi dziecku przeglądanie stron z treściami dla dorosłych, które także mogą być rezerwuarem wirusów. Więcej na ten temat dowiesz się z polecanego artykułu.
Bezpieczeństwo danych osobowych – wyłudzenia
Punkt ten łączy się bezpośrednio z innymi omówionymi w artykule aspektami bezpieczeństwa w sieci. Aby chronić nasze dane, które zostawiamy na co dzień w sieci, korzystając z przeglądarek i portali internetowych, musimy pamiętać o silnym programie antywirusowym oraz tworzeniu złożonych haseł, które będą różnić się od siebie na poszczególnych stronach. Coraz więcej stron internetowych proponuje też wielopoziomową weryfikację podczas logowania. Powinniśmy zawsze skorzystać z tego typu opcji, aby ochronić się przed hakerami i oszustami, którzy mogą chcieć szantażować nas po wykradnięciu wrażliwych dla nas danych.