oczydolnegoslaska.pl

Blog ogólnotematyczny

krótkowzroczność
Zdrowie

Jak objawia się krótkowzroczność?

Zdarza się, że niektóre osoby bardzo dobrze widzą bliskie przedmioty. Z kolei obiekty w oddali są dla nich nieostre i rozmazane. Można wówczas mówić o miopii, inaczej krótkowzroczności. To powszechna wada wzroku. Jak są rozpoznać i korygować?

Po czym poznać krótkowzroczność?

Najbardziej charakterystycznym objawem krótkowzroczności jest dobre widzenie z bliska, a gorsze z oddali. Wada ma jednak różną wielkość, określa się ją za pomocą dioptrii. Można wyróżnić miopię niską, średnią i wysoką. Przy dużej wadzie odległość pozwalająca na wyraźne widzenie jest dużo mniejsza. W efekcie krótkowzroczności człowiek często mruży oczy, stara się przybliżać do siebie przedmioty, na które patrzy. Zmniejsza się jego zdolność widzenia w ciemności. Pojawiają się bóle głowy, pieczenie i swędzenie oczu lub uczucie ich suchości, w efekcie czego taka osoba często pociera swoje oczy. W razie niepokojących objawów należy jak najszybciej zgłosić się do okulisty.

Jakie są metody korekcji krótkowzroczności?

Krótkowzroczność jest czasem możliwa do wyleczenia za pomocą zabiegów chirurgicznych. W większości przypadków stosowane są jednak metody korekcji wzroku za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Mają one formę wklęsło-wypukłych lub wklęsłych soczewek rozpraszających. Wybór między okularami a soczewkami kontaktowymi to osobista decyzja. Każdy z wariantów zapewnia odpowiednią korekcję wzroku. Soczewki kontaktowe są polecane osobom aktywnym, które uprawiają sporty. Ich zaletą jest także to, że nie są podatne na uszkodzenia i działanie warunków atmosferycznych jak okulary. Nie zawężają one także pola widzenia. Co ciekawe, soczewki kontaktowe marki Acuvue zapewniają dodatkowe korzyści. Zawierają one składnik nawilżający oraz filtry chroniące przed promieniowaniem UV. Acuvue słynie z produkcji nowoczesnych soczewek, które są wykonane z miękkich i przepuszczających tlen materiałów. Wadą soczewek jest to, że trzeba opanować umiejętność ich zakładania i zdejmowania. Pod tym względem okulary są dużo wygodniejsze. Nie ma problemu, aby korzystać zarówno z okularów, jak i soczewek, w zależności od potrzeb i okoliczności.

Krótkowzroczność powstaje zarówno na skutek czynników genetycznych, jak i środowiskowych. Jest często spotykana u dzieci, ale może pojawić się także u osób dorosłych. Warto więc znać jej objawy. Na szczęście istnieje możliwość korygowania tej wady, a w niektórych przypadkach nawet jej wyleczenia. Każdy przypadek musi być jednak rozpatrywany indywidualnie, nie ma więc co zwlekać z wizytą u okulisty.

Materiał partnera