oczydolnegoslaska.pl

Blog ogólnotematyczny

Jaka folia do przyciemniania szyb
Dom i Ogród

Jaka folia do przyciemniania szyb?

Czarna karoseria, przyciemnione szyby, chromowane lusterka. Czy to nie obraz limuzyn, jakimi podróżują gwiazdy? Zdecydowanie tak! Jeśli podoba wam się taki wygląd auta, bez trudu możecie sami przygotować pojazd, spełniający wasze wymagania estetyczne. Wystarczy zamówić elementy chromowane, a do szyb kupić specjalną folię, którą można zamontować samodzielnie lub skorzystać z oferty firm zajmujących się tuningowaniem samochodów.

Folia a przepisy

Zanim zaczniecie dokonywać przeróbek w samochodzie, sprawdźcie, jakie przepisy regulują tę kwestię. Nie wszystko jest bowiem dozwolone, a dotyczy to między innymi przyciemnianych szyb. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia wskazuje, że szyby mogą być przyciemnione maksymalnie o 30%. Niezastosowanie się do tego rygoru skutkuje wysokim mandatem, jaki nałoży policjant podczas rutynowej kontroli.

Jak udowodnić, że szyby zostały przyciemnione w odpowiednim stopniu? Warto mieć przy sobie zaświadczenie, jakie wydają wykonawcy. To wystarczy, by udokumentować stopnień przyciemnienia, który nie przekracza dopuszczalnych prawem norm. Pamiętajcie, że wspomniana regulacja nie obejmuje wszystkich szyb, jakie posiada samochód. Dotyczy szyby przedniej oraz przedniej prawej i lewej. Pozostałe można przyciemniać zgodnie z własnymi oczekiwaniami estetycznymi. Jeśli chcecie uniknąć kłopotów z kontrolą policyjną, skorzystajcie z usług profesjonalnych firm, w czym pomogą kredyty pozabankowe.

Samodzielne przyciemnienie

Można także pokusić się o samodzielne przyciemnienie, jednak pamiętajcie o wyborze odpowiedniej folii. Powinna ona posiadać atest wydany przez Instytut Szkła i Ceramiki, co sprawi, że stopień przyciemnienia będzie zgodny z obowiązującymi przepisami. Naklejanie folii na szyby samochodowe wymaga precyzji oraz wprawy. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest gruntowne oczyszczenie powierzchni szyby z wszelkich zabrudzeń, w tym z tłuszczu. Dopiero po tym etapie można przystąpić do klejenia.

Szczegółowe instrukcje montażu folii znajdziecie z pewnością w dokumentacji producenta. Najczęściej jednak przyciemnianie wykonywane jest po uprzednim dokładnym namoczeniu szyby oraz samej folii. Dzięki temu prostemu zabiegowi łatwo ułożyć materiał przyciemniający na szybie. Finalnym etapem jest użycie rakli, którą wyciska się nadmiar wody spod folii oraz eliminuje pęcherzyki powietrza. Pamiętajcie jedynie o zakupie materiałów najwyższej jakości, w czym pomogą kredyty pozabankowe.