oczydolnegoslaska.pl

Blog ogólnotematyczny

sposoby na biegunkę
Zdrowie

Skuteczne sposoby na biegunkę

Biegunka to nieprzyjemny stan chorobowy, który może mieć różne podłoża. Polega na konieczności oddawania luźnego stolca. Gdy już się zacznie, jest nieprzewidywalna – nigdy nie wiadomo, w którym momencie zaistnieje potrzeba skorzystania z toalety. Mniejszy problem, gdy dopadnie w domu, gorzej natomiast jeśli w pracy lub w innym miejscu publicznym.

Jakie mogą być przyczyny biegunki?

Przyczyny biegunki mogą być bardzo różne, zalicza się do nich m.in.:

  • zatrucie pokarmowe
  • infekcja wirusowa
  • nietolerancja pokarmowa
  • zażywanie niektórych lekarstw, np. antybiotyków
  • zmiana klimatu

Organizmy ludzi różnią się miedzy sobą, dlatego w różnym stopniu reagują na powyższe czynniki ryzyka. Co jednej osobie szkodzi, dla drugiej może być całkowicie neutralne. 

Dlaczego biegunka może być niebezpieczna?

Oczywiście warto rozpoznać przyczynę rozwolnienia, aby ją wyeliminować, np. wyleczyć infekcję lub zaprzestać spożywania szkodliwych pokarmów.  Abstrahując jednak od tego, biegunka sama w sobie może być niebezpieczna, ponieważ może doprowadzić do odwodnienia organizmu, a także osłabienia. Gdy biegunka jest długotrwała, efektem może być niedożywiony organizm, bo wraz z oddawanym stolcem, wypłukują się z ciała elektrolity i inne kluczowe dla zdrowia człowieka substancje.

Szczególnie niebezpieczna biegunka może być dla dzieci, im mniejsze dziecko, tym szybciej jego organizm może się odwodnić. Poza tym dziecko czasem trudno zmobilizować do picia, uzupełniania płynów.

Jak można biegunce zapobiec?

Trudno wykluczyć wszystkie potencjalne ryzyka. Jednak to, czy i z jakimi konsekwencjami dopadnie kogoś biegunka, zależy od stanu jego flory bakteryjnej. Można zadbać o zdrowe jelita i profilaktycznie przyjmować przez jakiś czas probiotyki – przykładowo https://www.e-medest.pl/biegunka.html. Niezależnie od kuracji farmakologicznej warto spożywać probiotyki również w pokarmach, czyli np. w kiszonkach, kefirach, jogurtach naturalnych.

leczenie biegunki

Jak leczyć biegunkę?

Co na biegunkę zastosować, gdy już nie uda się jej zapobiec? Jednym z najbardziej znanych farmaceutyków jest węgiel na biegunkę. To bezpieczny lek, który można podawać już małym dzieciom. Jego działanie polega na wychwytywaniu z organizmu bakterii i toksyn, wiązania się z nimi i wydalaniu z organizmu.

Co na rozwolnienie można jednak zażyć, aby nastąpił szybki efekt? Są to produkty mające za zadanie hamowanie perystaltyki jelit, co zmniejsza liczbę wypróżnień. Leki te jednak rozleniwiają jelita, dlatego nie mogą być stosowane długotrwale i na pewno nie przez dzieci. Oddziałują na skutki biegunki, a nie na jej przyczynę. Jednak można się nimi doraźnie poratować, będąc np. w podróży.

Bezpieczniejszymi lekami na biegunkę są takie, które przywracają prawidłową florę bakteryjną w jelitach i działają osłaniająco na ich śluzówkę.

Można również  zapobiec poważnym konsekwencjom, łagodząc skutki biegunki poprzez przyjmowanie elektrolitów https://www.e-medest.pl/elektrolity.html . Pozwalają one na uzupełnienie wypłukiwanych z organizmu substancji mineralnych. Skutecznie zapobiegają odwodnieniu.

Leki na biegunkę wykazują różne działanie na zaistniały problem. Choć są one dostępne również bez recepty, należy dostosować je do sytuacji oraz wieku pacjenta. W przypadku wątpliwości co do skutków działania preparatu, zwłaszcza w przypadku dzieci, warto zasięgną porady farmaceuty.

Również zasadnym jest zaopatrzenie się w takie leki przed faktem, zwłaszcza przed planowaną podróżą lub ważnym spotkaniem biznesowym. Warto być przygotowanym na tę przypadłość.