Choć o trądziku mówi się zwykle w kontekście nastolatków, z problemem tym często muszą się zmagać także osoby dorosłe. Radzenie sobie z nim nie jest prostym zadaniem. Najważniejszą rolę ma tu do odegrania leczenie farmakologiczne, warto jednak pamiętać o tym, że skuteczne potrafią być także domowe sposoby na trądzik zwłaszcza, jeśli stosując je nie będziemy rezygnować z regularnych wizyt u dermatologa.
Najpopularniejsze domowe sposoby na trądzik
Szukając przyczyn trądziku najczęściej zwraca się uwagę na te zaburzenia, które odnoszą się do pracy układu hormonalnego. Podkreśla się jednak również, że niebezpieczna może być nieodpowiednia pielęgnacja, niewłaściwe nawyki żywieniowe, a nawet stres. Bez względu na źródło problemu, za najpopularniejsze domowe sposoby na trądzik uważa się wykorzystywanie różnego rodzaju olejków. Olejki eteryczne są znane i wykorzystywane od stuleci. Współczesna medycyna potwierdza przy tym ich dobroczynne działanie zwracając uwagę choćby na charakteryzujące je właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Dobrym pomysłem może okazać się również przemywanie twarzy tonikiem, który powstał na bazie ogórka. To popularne w polskiej kuchni warzywo cieszy się dużym powodzeniem przede wszystkim jako skarbnica witamin, tonik na jego bazie wpływa przy tym na skórę twarzy ożywczo wspomagając proces jej regeneracji.
Maseczki na trądzik
Czasem walka z trądzikiem wymaga bardziej energicznych działań. Domowe sposoby na trądzik przewidują ich podejmowanie. W poradnikach poświęconych medycynie ludowej często możemy zapoznać się z receptami na maseczki, które możemy wykonać w domowym zaciszu. Najczęściej poleca się te na bazie soku z cytryny oraz miodu, popularne są jednak również maseczki wykorzystujące płatki owsiane, mleko i miód, rumianek, siemię lniane oraz rozmaryn, a także te, które bazują na truskawkach i miodzie.
Domowe sposoby na trądzik – pielęgnacja
Nasze starsze krewne zmagające się z trądzikiem nie ograniczały się do maseczek i toników. Często zmieniały też nawyki pielęgnacyjne, aby zwiększyć szansę na szybkie uporanie się z tym problemem. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na uporanie się z wypryskami okazywało się zwiększenie czasu poświęcanego cerze. Medycyna ludowa zalecała pielęgnowanie jej dwa razy dziennie nawet, jeśli wiązałoby się to z koniecznością nieco wcześniejszego wstawania. I dziś warto wcielać w życie tę zasadę umiejętnie łącząc domowe sposoby, preparaty apteczne oraz leki zapisane przez dermatologa.